Yetkiniz olsaydı ülke genelinde depremle ilgili hangi önlemleri alırdınız?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 17 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Yetkiniz olsaydı ülke genelinde depremle ilgili hangi önlemleri alırdınız? Örnek vererek yazınız

Deprem için nasıl önlem almalıyız

Deprem her an her bölgede gerçekleşebilecek bir doğal afettir. Deprem afeti yerin kilometrelerce altında kayaların kırılıp kayması sonucu oluşur. Ülkemizin bir çok bölgesi deprem bölgesi olarak kabul edilir. Ülkemizde bir yönetici veya bu konulara hakim bir yetkili olsaydım bir çok önlem alırdım.

Alacağım ilk önlem bulunduğum çevrede ki insanları deprem hakkında bilinçlendirmek olurdu. Deprem sırasında panik olan insanlar ne yapacağını bilmedikleri için kendilerine ve yanındakilere zarar verecek davranışlarda bulunabilirler. Bu yüzden ilk olarak mutlaka halkı bilinçlendirmek lazım. Bir diğer konu ise depreme dayanıklı olmayan evler. Depreme dayanıklı olmayan evleri tespit eder ve o evleri hemen boşaltırdım. Depremin ne zaman meydana geleceğini bilemeyeceğimiz için hızlı bir şekilde bu işlemleri yapmamız gerekir. Deprem değilde aslında çürük evler can ve mal kaybına sebep olur. Depremden korunmanın en iyi yolu sağlam yapılar ve deprem konusunda bilinçli bireyler olmaktır.

Bir önceki yazımız olan İzcilik çocuk ve gençlere neler kazandırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Üzüm Kurt
Yapı denetimlerine önem verir depreme dayanıklı olmayan binalar yapılmasını engellerdim.Japonya gibibi deprem bölgesinde olan ülkelerden dersler çıkartır binalarımızı öyle sağlam yaptırırdım.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin