Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 26 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Yapılan  Coğrafik Keşifler Nelerdir

Coğrafi Keşifler, 1453 yılında İstanbul’un fethiyle bütün ipek yolunun Osmanlıya geçmesi ile başlamıştır. Avrupalı Devletler Osmanlı’nın hakimiyeti altında olan ipek yolunu kullanmak yerine ticareti kaynağından almak üzere Çin ve Hindistan’ı bulmak amacıyla yaptığı deniz seferleridir.

Portekiz ve İspanya’nın önderliğini yaptığı Avrupalı Devletler coğrafi keşiflere başlamıştır ancak bu kolay olmadı. Daha önce Büyük Okyanus ve Atlantik Okyanusunda bu kadar uzun çaplı bir sefer düzenleyen yoktu ve buna cesareti yetecek kaptan azdı. Bu kaptanları bulmak ve ikna etmek uzun sürdü.

En sonunda başlayan coğrafi keşiflerde Çin ve Hindistan’a başarılı seferler düzenlenmiştir. Bu keşifler esnasında çığır açacak bir olay yaşandı ve bir kıta keşfedildi. Bu kıta Amerika kıtasıdır. Tesadüfen keşfedilen bu kıtada yaşayan yerli halkta bulunuyordu.

Keşfi yapan Kristof Kolomb burayı ilk başta Hindistan olduğunu düşünmüştür. Ancak daha sonra gerçek inanılmaz bir şekilde oraya çıkmıştır.

Anonim
Osmanlı'nın elindeki ticaret yolunu kullanmamak için başka yollar denenmiştir ve yeni kıta, yeni yollar keşfedilmiştir. Çin ve Hindistan da bu şekilde keşfedilmiştir. Aslında oralarda ve amerika kıtasında yaşayan yerliler vardı bu sadece orada yaşamayan toplumun keşfettiği kıta olarak tarihe geçmiştir.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin