Uzay ile ilgili izlediğiniz bir belgeselde astronotların uzay boşluğunda asılı kaldıklarını görmüşsünüzdür. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 16 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Uzay ile ilgili izlediğiniz bir belgeselde astronotların uzay boşluğunda asılı kaldıklarını görmüşsünüzdür. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Kısaca araştırıp bilgi veriniz

Uzayda dünyadaki gibi yer çekim kuvveti olmamasından dolayı ve astronotun herhangi bir etkiye ve tepkiye maruz kalmaması durumunda ayrıca kendisininde herhangi bir hareket  etmemesi durumunda da uzay boşluğunda asılı kalma durumu oluşmaktadır.

Bilindiği üzere uzayda insan ağırlığının altıda bir oranından dolayı uzayda da o konumdadır.Bu durumdan kaynaklı olarak uzayda astronotlar havada aslı olarak kalır ve dünyaya geldikleri zaman da yer çekimli ortama girdikleri için eski düzenlerine geri döneceklerdir.  Yer çekimi olmasaydı bizde dünya da tıpkı uzaydaki gibi havada asılı kalacaktık.

Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Yer çekiminin olmaması ve uzayda havanın olmamasından dolayıdır.zaten izlediğimiz belgesellerde de astronotların o kadar ağır kıyafetlerle bile yere ayak basamadan zıplar gibi gitmesinden de anlıyoruz
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin