Ülkemizin yönetim biçimi nedir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 32 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Ülkemizin yönetim biçimi nedir? Açıklayınız

Birlik ve Beraberlik

Ülkemiz 29 Ekim 1923 ten beridir Cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Cumhuriyet sistemi bağımsızlığın kayıtsız şartsız millette olmasıdır. Cumhuriyet sistemi en modern ve en adil yönetim sistemidir. Ülkemizde Cumhuriyetin ilanı ile bir çok köklü değişiklikte beraberinde gelmiştir.

Ülkemiz Cumhuriyet sisteminden önce monarşi sistemi ile yönetiliyordu. Monarşi sisteminde ülkeyi sadece 1 kişi yönetiyor ve yöneticilik babadan oğla geçiyordu. Osmanlı devleti yıkıldı ve yerine yeni modern Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Cumhuriyet sisteminin getirmiş olduğu yenilik ve özgürlükler ile birlikte ülkemiz kısa sürede kalkındı ve batılı ülkelerden geri kalmamayı başarmıştır.

Bir önceki yazımız olan Okulunuzda cam, metal, plastik, pil ve kâğıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabilirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Elanur
Cumhuriyet sistemini kuran Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlığın kayıtsız şartsız millette olmasıyla yönetim değişti. eski sistem de yöneticilik babadan oğula geçerken bağımsızlığın ilan edilmesiyle bu yöneticilerin millet tarafından seçilmesi sağlandı.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin