Ülkemizde nüfus neden her yere eşit dağılmamış olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 20 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Ülkemizde nüfus neden her yere eşit dağılmamış olabilir? Maddeler halinde yazınız

Ülkemizde nüfus dağılımı dağınık bir şekilde olmaktadır. Bunun en başta gelen sebeplerinden biri de işsizliktir. İş imkanı olan yerlere özellikle sanayi ve ticaretin olduğu bölgelere göç gün geçtikçe artmaktadır.

tarımla uğraşan aileler ülkedeki ekonomik durumdan ektiği kadar kazanamıyor ayrıca hava şartlarından dolayı verimli bir toplama gerçekleştiremediği için büyük şehirlere göç ediyorlar. Bunun yanında diğer sebepler ise bazı yerlerde eğitim imkanı veya elektrik su gibi kaynakların bozukluğundan kaynaklı düzgün ve iyi yaşayacakları yerlere göç ediyorlar. Bunun sonucunda ülkede bir denge olmuyor. Bunu düzeltmenin yolu gelişmemiş olan şehirlere öncelik verip oraları kalkındırmak olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İnsanlar hava durumunu niçin takip eder? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Nüfus dağılımına etki eden etmenler çok fazladır.Öncelikle sanayi ve tarım alanlarının olması.Tarım alanlarının verimliliği.Suya uzaklık yakınlık.İklimin yaşam için uygunluğu.Coğrafyanın ev kurmak için uygunluğu gibi etmenler işte
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin