28 Ekim 2019, 18:47
 
admin
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
100
Mesajlar
0

TDK Türk Dil Kurumu’nun Kuruluş Amacı Nedir?

Türk Dil Kurumu Logo(TDK) Türk Dil Kurumu’nun Kuruluş Amacı Nedir?
TDK Neden Kurulmuştur?
TDK’yı Kim Kurdu?

Türk Dil Kurumu yada kısa ismi ile TDK, yeni yapılan inkılaplardan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez Latin Harflerinin resmiyet kazanması dolayısıyla insanlar bilgisiz daha doğrusu dilini bilmez hale geldi. Bu sorunun yanı sıra Türk Dilini incelemek amacıyla ve daha bir çok etken sebebiyle 12 Temmuz 1932’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimleriyle Türkiye’de ilk kez Ankara’da kurulmuştur. Türk Dil Kurumu‘nun yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk TDK ile birlikte TTK yani Türk Tarih Kurumu’nuda kurmuştur. Türk dilini incelemek amacıyla kurulan Türk Dil Kurumu bugün genel ağ’dan da hizmet vermektedir. www.tdk.gov.tr adresi üzerinden TDK sitesini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz TDK’nın basmış olduğu kitapları okuyarakta dil bilgisini inceleyebilirsiniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu bu kurum nice insana ışık tutmuş ve bilim insanları yetiştirmeyi başarmıştır. Dilini ve tarihini bilmeyen insan başkalarının egemenliği altına girmeye mahkumdur. Bu nedenle tarihimizi ve dilimizi en doğru şekilde öğrenip sahip çıkmalıyız.

 


Bir önceki yazımız olan Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 19 Nisan 2019 | 14:02:13
  Zeynep

  Zeynep
  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Atatürk bu kurumu kurarak bir çok kelimenin anlamını ve geçmişini öğrenmemizi sağladı. Bu kadar ileri görüşlü bir insanın bize bu kurumu armağan etmesi çok iyi. Güzel ve bilgilendirici yazı için sağ olun.

   
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2020, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.