TDK Türk Dil Kurumu’nun Kuruluş Amacı Nedir?

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 41 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 5 gün önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

Türk Dil Kurumu Logo(TDK) Türk Dil Kurumu’nun Kuruluş Amacı Nedir?
TDK Neden Kurulmuştur?
TDK’yı Kim Kurdu?

Türk Dil Kurumu yada kısa ismi ile TDK, yeni yapılan inkılaplardan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk kez Latin Harflerinin resmiyet kazanması dolayısıyla insanlar bilgisiz daha doğrusu dilini bilmez hale geldi. Bu sorunun yanı sıra Türk Dilini incelemek amacıyla ve daha bir çok etken sebebiyle 12 Temmuz 1932’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimleriyle Türkiye’de ilk kez Ankara’da kurulmuştur. Türk Dil Kurumu‘nun yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk TDK ile birlikte TTK yani Türk Tarih Kurumu’nuda kurmuştur. Türk dilini incelemek amacıyla kurulan Türk Dil Kurumu bugün genel ağ’dan da hizmet vermektedir. www.tdk.gov.tr adresi üzerinden TDK sitesini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz TDK’nın basmış olduğu kitapları okuyarakta dil bilgisini inceleyebilirsiniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu bu kurum nice insana ışık tutmuş ve bilim insanları yetiştirmeyi başarmıştır. Dilini ve tarihini bilmeyen insan başkalarının egemenliği altına girmeye mahkumdur. Bu nedenle tarihimizi ve dilimizi en doğru şekilde öğrenip sahip çıkmalıyız.

 

Bir önceki yazımız olan Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Zeynep
Atatürk bu kurumu kurarak bir çok kelimenin anlamını ve geçmişini öğrenmemizi sağladı. Bu kadar ileri görüşlü bir insanın bize bu kurumu armağan etmesi çok iyi. Güzel ve bilgilendirici yazı için sağ olun.

Yorumlar Kapalı.

Konuya Bir Cevap Yazın
Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin