Tarihi nesnelerin müzelerde korunma altına alınmasının sebepleri nelerdir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 29 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Tarihi nesnelerin müzelerde korunma altına alınmasının sebepleri nelerdir?

Tarihi eserler geçmişte yaşamış milletlerin gelenek, görenek, mimari ve yaşam biçimi hakkında bilgiler vermesi açısından tarihi nesneler büyük bir önem verilmesi gereken nesnelerdir. Tarihi nesneler geçmiş konusunda bilim adamlarının araştırmalar yapması açısından gerekli olan araç ve gereçler olarak kabul edilmektedir.

Tarihi nesnelerin müzelerde korunma altına alınmasının nedenleri şunlardır ;

  • Geçmiş hakkında bilgiler elde etmek
  • Geçmiş medeniyetlerin araştırılmasından materyal sağlamak
  • Yaşamsal ve kültürel farkları öğrenme
  • Geçmiş medeniyetler hakkında bilgiler almak

Yukarıda yer alan maddelere bakıldığında günümüzde geçmiş medeniyetlere ait olan tarihi nesnelerin müzelerde koruma altına alınmasının genel sebepleri olarak kabul edilmektedir. Tarihi nesneler bizleri biz yapan manevi değerleri taşımaktadır. İşte bu nedenle müzelerde muhafaza altından olan tarihi nesneler iyi bir şekilde incelenmeli ve nesneler hakkında eğitici bilgiler elde edilmesi gerekmektedir. 

 

Bir önceki yazımız olan 2. Sınıf Hayat Bilgisi Sayfa 198-199-200 Cevapları SDR İpek Yolu Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Tarihi eserler koruma altına alınmazsa, kaçakçıların ellerine geçecektir ve satılacaktır. Ayrıca tarihi eserler insanlığa geçmişini öğrenip ışık tutmalarını sağlamaktadır. Ülkemizin her yeri tarihi eserlerle doludur.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin