5 Mayıs 2020, 16:27
 
admin
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
100
Mesajlar
0

Ramazan Bayramı Hicri Takvimde Ne Zaman?

Ramazan Bayramı Hicri Takvimde Hangi Aydan Sonra Gelir?

Ramazan hicri takvimin on iki ayından biridir. Bu ayda tüm Müslümanlar farz olan oruç ibadetini yerine getirmek için sahur ve iftar vakitleri arasında aç kalır ve Allah’ın verdiği nimetlerden dolayı ona bolca şükür ederler. Bir aylık ramazan süresi boyunca Müslümanlar oruç tutarlar.

Ramazan ayının bitmesinden sonraki ilk üç gün ise ramazan bayramı olarak kutlanmaktadır. Ramazan bayramı, halk dilindeki ismi ile şeker bayramı, hicri takvime göre onuncu ay olan şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Hicri takvim, ay yılı esas alınan ve Müslümanların dini günleri belirlemek için kullandıkları bir takvimdir. Bu sebeple de ramazan bayramını belirlemek için hicri takvime başvurmamız gerekir. Ramazan bayramında insanlar Allah’a şükür ederler. Ayrıca bayram vesilesiyle küs olan insanlar barışır ve akrabalar bayramlaşırlar.

Ramazan bayramı adeta bir paylaşma ve dayanışma günü haline de gelir. Bu sebeple de bayramlar hem sosyal hem de kültürel açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Bu gibi dini bayramların ruhuna yakışır şekilde davranmak gerekir.


Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimizin Ailesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 02 Eylül 2019 | 19:38:39
  Recep

  Recep
  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Bu takvimin değiştiği iyi olmuş eskiden biraz daha karmaşıktı en azından artık dünya takvimi ile aynıyız bu sayede

   
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2020, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.