Ramazan Bayramı Hicri Takvimde Ne Zaman?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 38 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Ramazan Bayramı Hicri Takvimde Hangi Aydan Sonra Gelir?

Ramazan hicri takvimin on iki ayından biridir. Bu ayda tüm Müslümanlar farz olan oruç ibadetini yerine getirmek için sahur ve iftar vakitleri arasında aç kalır ve Allah’ın verdiği nimetlerden dolayı ona bolca şükür ederler. Bir aylık ramazan süresi boyunca Müslümanlar oruç tutarlar.

Ramazan ayının bitmesinden sonraki ilk üç gün ise ramazan bayramı olarak kutlanmaktadır. Ramazan bayramı, halk dilindeki ismi ile şeker bayramı, hicri takvime göre onuncu ay olan şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Hicri takvim, ay yılı esas alınan ve Müslümanların dini günleri belirlemek için kullandıkları bir takvimdir. Bu sebeple de ramazan bayramını belirlemek için hicri takvime başvurmamız gerekir. Ramazan bayramında insanlar Allah’a şükür ederler. Ayrıca bayram vesilesiyle küs olan insanlar barışır ve akrabalar bayramlaşırlar.

Ramazan bayramı adeta bir paylaşma ve dayanışma günü haline de gelir. Bu sebeple de bayramlar hem sosyal hem de kültürel açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Bu gibi dini bayramların ruhuna yakışır şekilde davranmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimizin Ailesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Recep
Bu takvimin değiştiği iyi olmuş eskiden biraz daha karmaşıktı en azından artık dünya takvimi ile aynıyız bu sayede
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin