Peygamberlerin özellikleri nelerdir?

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 23 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

Peygamberlerin özellikleri nelerdir?

Peygamberler dünya var olduğundan beri babamız Hz. Adem’den, peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v’e kadar uzunca bir süre gönderilmiş ve insanlara Allah’a inanmaya davet etmişlerdir. Peygamberler insanlar arasında en salih amel açısından en iyi olan insanlardan seçilirdi. 571 yılında doğan son peygamber Hz. Muhammed s.a.v’den sonra başka peygamber gelmeyeceği tebliğ edimiştir. Peygamberlerin bu kadar önemli bir işte vazife aldıklarına göre çok önemli özellikleri olmalıdır. Bu özellikleri 6 ana sıfatta sıralayabiliriz.

  1. Sıdk
  2. Emanet
  3. Fetanet
  4. İsmet
  5. Tebliğ
  6. Adalet
  7. Erkek olmak 

1. Sıdk: Sıdk, peygamberlerin doğru sözlü olmaları hususundaki özelliği/sıfatıdır. Peygamberler asla yalan söylemez özellikle Allah’tan aldığı bilgileri tebliğ ederken. Bu özellik belkide en önemli özelliktir. Allah’ın sözü diye yalan atılarak insanları inandırmak en büyük günahlardandır. Peygamberler için çok önemli bir özelliktir. Peygamberlere bu yüzden iman ederiz.

2. Emanet:Peygamberler her türlü yönden güvenilir olmalı, emanetin zıttı hiyanet ile katti suretle yan yana gelmemelidir. İnsanlar bir peygambere öyle güvenmelidir ki gerektiğinde peygamberin düşmanı bile ona malını emanet etmelidir. Buna en güzel örnek peygamber efendimiz s.a.v’e Mekkeliler tarafından daha peygamberliğin ilan etmeden önce kendisine “Muhammed-ül Emin” lakabını vermeleridir.

3. Fetanet: Peygamberler uyanık ve çok zeki insanlardır. Peygamberler başlarına gelen her problemde bir çözüm yolu bulabilirler. Bu zeka Allah tarafından peygamberlere verilmiştir.

4. İsmet: Peygamberler günahsızlardır. Her insan gibi bazı peygamberlerde hata yapmış olabilirler ancak asla günah işlemezler. Allah’ın yasaklarını harfi harfine yerine getirir.  Bu özellik peygamberleri insanlara örnek olması için çok önemlidir. Zira günah işleyen bir peygamber, peygamberliğini başarıyla yerine getiremez.

5. Tebliğ: Peygamberler Allah’ın sözlerini Cebrail a.s aracılığı ile öğrenerek insanlara duyurmakla mükelleftir. Peygamberler kimi zaman melek kimi zaman insan suretinde gelen Cebrail a.s’dan vahiy yoluyla Allah’ın sözlerini alır ve insanları uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla açık bir şekilde duyurur.

6. Adalet: Bir peygamberin adaletsiz olduğu asla düşünülemez. Peygamberler, Allah’ın adaletini sonuna kadar savunur ve yerine getirmek için çaba harcar. Eğer adalet evladının katlini emrediyorsa peygamber evladını kayırmaz ve adalete teslim eder.

7. Erkek Olmak: Peygamberler her zaman erkek cinsiyetinden seçilmiştir. Bunun sebebi cinsiyetçilik olarak anlaşılmamalıdır. Asıl sebebi kadınların yaratılış itibari ile peygamberlik vazifesine uygun olmamalarından kaynaklanır.

Bir önceki yazımız olan Kuranı Kerimi niçin okumalıyız ve öğrenmeliyiz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sıla
Peygamberimiz tüm insanların en güzeli ve en ahlaklı olanıdır. Bu güzel yazıda da belirttiğiniz gibi bir çok özelliği vardır. Bu özelliklere sahip olan bir peygamberin ümmeti olmaktan dolayı gurur duyuyorum.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin