25 Ocak 2021, 7:28
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1261
Mesajlar
0

Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir?

Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir?

Peygamber efendimiz s.a.v daha dünyaya gelmeden dünya imtihanına başlamış ve peygamber olma yolunda geçirmesi gereken zorlukları daha doğmadan geçirmeye başlamıştır.

Peygamber efendimiz s.a.v’in babası daha anne karnındayken henüz 6 aylıkken vefat etmiştir. Peygamber efendimiz daha dünyaya gelmeden öksüz olmuştur. Bu sıkıntılar içinde çok zor bir hayat geçiren peygamber efendimiz s.a.v dünyaya geldikten sonra amcaları ve dedesi tarafından babalık yapılmıştır.

Peygamber efendimiz daha babasının acısını küçük yaşta atlatamamışken 6 yaşında Medine’deki akrabalarını ziyaret dönüşünde Mekke yolunda Ebva köyünde ağır bir şekilde rahatsızlanmıştır ve peygamberimiz 6 yaşındayken annesini o köyde kaybetmiştir.

Peygamber efendimiz daha reşit olmadan hem annesini hem babasını kaybetmiş ve sahipsiz kalmıştır. Bu durumda peygamberimizin dedesi Abdulmuttalip ona sahip çıkarak onunla ilgilenmiştir. Ancak dedesinin çok yaşlı olmasından dolayı dedesi ona ancak 8 yaşına kadar bakabilmiştir. Dedesi vefat etmeden önce peygamberimizi, Ebu Talip’e emanet etmiştir.

Peygamberimiz dedesinin vefatından sonra Ebu Talip’in evinde yaşamaya başlamıştır. Ebu Talip’in evinde çobanlığı ve ticareti öğrenmiştir. Aradan zaman geçtikten sonra  ticaret hayatında onu tanıyan Hz. Hatice kendisine evlenme teklifi etmiş ve Ebu Talip bu nikahın şahitlerinden birisi olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Hz Muhammed'in amcalarının ismi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Forum Kitabı Benzer Konuları:

 • peygamber efendimizin annesi kaç yasinda ölmüs
 • peygamber efendinin babasi kac yasinda öldü
 • 19 Nisan 2019 | 13:47:55
  Reşat

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Peygamber efendimizin henüz küçükken anne ve babasını kaybetmiş olması çok üzücü. Bunca üzücü duruma rağmen tüm insanlara rahmet ve vicdanlı olmayı başarabilen birisidir bizim peygamberimiz. Bu güzel bilgi dolu yazıyı yazanlara teşekkür ederim.

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.