Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir?

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 490 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

Peygamber efendimizin annesi ve babası ne zaman vefat etmiştir?

Peygamber efendimiz s.a.v daha dünyaya gelmeden dünya imtihanına başlamış ve peygamber olma yolunda geçirmesi gereken zorlukları daha doğmadan geçirmeye başlamıştır.

Peygamber efendimiz s.a.v’in babası daha anne karnındayken henüz 6 aylıkken vefat etmiştir. Peygamber efendimiz daha dünyaya gelmeden öksüz olmuştur. Bu sıkıntılar içinde çok zor bir hayat geçiren peygamber efendimiz s.a.v dünyaya geldikten sonra amcaları ve dedesi tarafından babalık yapılmıştır.

Peygamber efendimiz daha babasının acısını küçük yaşta atlatamamışken 6 yaşında Medine’deki akrabalarını ziyaret dönüşünde Mekke yolunda Ebva köyünde ağır bir şekilde rahatsızlanmıştır ve peygamberimiz 6 yaşındayken annesini o köyde kaybetmiştir.

Peygamber efendimiz daha reşit olmadan hem annesini hem babasını kaybetmiş ve sahipsiz kalmıştır. Bu durumda peygamberimizin dedesi Abdulmuttalip ona sahip çıkarak onunla ilgilenmiştir. Ancak dedesinin çok yaşlı olmasından dolayı dedesi ona ancak 8 yaşına kadar bakabilmiştir. Dedesi vefat etmeden önce peygamberimizi, Ebu Talip’e emanet etmiştir.

Peygamberimiz dedesinin vefatından sonra Ebu Talip’in evinde yaşamaya başlamıştır. Ebu Talip’in evinde çobanlığı ve ticareti öğrenmiştir. Aradan zaman geçtikten sonra  ticaret hayatında onu tanıyan Hz. Hatice kendisine evlenme teklifi etmiş ve Ebu Talip bu nikahın şahitlerinden birisi olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimizin Ailesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reşat
Peygamber efendimizin henüz küçükken anne ve babasını kaybetmiş olması çok üzücü. Bunca üzücü duruma rağmen tüm insanlara rahmet ve vicdanlı olmayı başarabilen birisidir bizim peygamberimiz. Bu güzel bilgi dolu yazıyı yazanlara teşekkür ederim.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin