Özgürlük ne demektir? Özgür yaşamak neden önemlidir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 29 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Özgürlük ne demektir? Özgür yaşamak neden önemlidir? Kısaca araştırınız

Özgürlük , bir insanın hür iradesiyle kendini ifade edip başkalarının sınırına geçmeden yaptığı hareketlere kimse karışmaması durumuna özgürlük denir. Bir devlette Cumhuriyet varsa o devletteki yaşayan bireylerin hepsi özgürdür ve istediği şekilde hareket edebilir.

Fakat bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Burada ki sözde anlatılmak istenen özgür yaşarken başkaların zarar verecek türde davranışlardan kaçınarak yani dozumuzu bilerek o özgürlüğü yaşamamamız gerekir.Kendi hareketlerimizi kontrol edebiliyorsak özgürlüğü sınır aşmadan yaşayabiliriz. Özgürlük bizi bir nevi başkasının zoraki emrinden çıkarıp özgür düşünerek istediğimizi seçip düşünmemize yarayacak bir davranış veya yaşayış şeklidir. En basiti olarak devlet bir Cumhuriyettir ve başa geçecek insanı kendi hür irademiz ile seçeriz buda bir özgür olmanın göstergesidir.

Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
İnsanlar Fransız ihtilalinden sonra özgürlük üzerine çok fazla kafa yormuş ve yavaş yavaş özgürlüğün tadını almışlardır.Bireysel özgürlüğün dışında ulus olarak özgürlüğü hayal etmeye başlamış ve ulusal hareketler doğmuştur
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin