26 Haziran 2020, 6:10
 
admin
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
100
Mesajlar
0

Müzeler Haftası İle İlgili Kompozisyon

Müzeler Haftası İle İlgili Kompozisyon

Tarihsel değer taşıyan, geçmişe ışık tutan, aydınlatan, bilgilenmemizi sağlayan belge, heykel, kitabeler, eşya ve o zamanda kullanılan her türlü araç ve edavatın saklanıp korunması, sergilenerek zengin kültür kökeninin tanıtılması amacıyla müzelerde tutulmaktadır.

İlk olarak İngiltere’de başlayan daha sonra çeşitli ülkeye yayılan müze anlayışı Osmanlı Devletinde ise 1846 yılında Ahmet Fethi Paşa önderliğinde başlatılarak süregelmiştir. Yurdumuzda eserlerin çokluğu, kültürümüzün devamlılığı ve korunması amacıyla 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler haftası olarak kabul edilmiştir. Çeşitli yayın ve yayımlarda müze kültürü ve içerikleri hakkında bilgi verilerek insanlar bilinclendirilir okullarda öğrencilerin farkındalığı artırılır müzelere geziler düzenlenir.

Yaşadığımız yerlerdeki müzeleri gezerek, sergilenen eserlerin mahiyetini öğrenerek müze bilincini kazanır    ve bu kültürün daim olmasını sağlayabiliriz.


Bir önceki yazımız olan Sağlık İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
2019-2020, Forum Eodev.
Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.