Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 38 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur? Kısaca bilgi veriniz

Mondros Ateşkes Antlaşması bir çok maddeye sahiptir. Bu maddelerin bir çoğu ülkemizin bir çok hakkından mahrum etmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşması çok sert maddelere sahip olduğu için Türk Halkı Anadolu’nun her tarafında gruplanmış ve işgal güçlerine karşı koymuşlardır.

Başta Maraş, Urfa, Antep ve Hatay’da işgal güçlerine karşı Kuvay-i Milliye ismi altında toplanmış ve silahlanarak düşmanlara karşı gelmişlerdir. Bu ayaklanmalar sayesinde düşmanlar bu topraklarda uzun süre barınamamıştır. Anadolu’nun her yerinde Halk Mondors Ateşkes antlaşmasına karşı çıkmış ve vatanının toprak bütünlüğünü korumuştur. Mondros Ateşkes antlaşmasından sonra işgaller hızlanmış ve halkın bu işgallere tepkisi Osmanlı Tokatı gibi sert olmuştuır.

Bir önceki yazımız olan İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’nı niçin ele geçirmek istemişlerdir? Açıklayınız. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Yapılan birçok antlaşma işgalci devletlerin çıkarlarını gözetiyordu.Sevr gibi bir antlaşmanın dayatılmasını yaşayan bir ülke kesinlikle dikkatliydi diğer antlaşmalar konusunda.Çıkarlarının dışındaki antlaşmaları kabul etmedik milletçe
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin