16 Aralık 2019, 0:52
 
Zahit Demir
Forum Moderatörümod
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
833
Mesajlar
0

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur?

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur? Kısaca bilgi veriniz

Mondros Ateşkes Antlaşması bir çok maddeye sahiptir. Bu maddelerin bir çoğu ülkemizin bir çok hakkından mahrum etmiştir. Mondros Ateşkes Antlaşması çok sert maddelere sahip olduğu için Türk Halkı Anadolu’nun her tarafında gruplanmış ve işgal güçlerine karşı koymuşlardır.

Başta Maraş, Urfa, Antep ve Hatay’da işgal güçlerine karşı Kuvay-i Milliye ismi altında toplanmış ve silahlanarak düşmanlara karşı gelmişlerdir. Bu ayaklanmalar sayesinde düşmanlar bu topraklarda uzun süre barınamamıştır. Anadolu’nun her yerinde Halk Mondors Ateşkes antlaşmasına karşı çıkmış ve vatanının toprak bütünlüğünü korumuştur. Mondros Ateşkes antlaşmasından sonra işgaller hızlanmış ve halkın bu işgallere tepkisi Osmanlı Tokatı gibi sert olmuştuır.


Bir önceki yazımız olan İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’nı niçin ele geçirmek istemişlerdir? Açıklayınız. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 16 Aralık 2019 | 00:52:46
  Anonim

  Anonim
  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Yapılan birçok antlaşma işgalci devletlerin çıkarlarını gözetiyordu.Sevr gibi bir antlaşmanın dayatılmasını yaşayan bir ülke kesinlikle dikkatliydi diğer antlaşmalar konusunda.Çıkarlarının dışındaki antlaşmaları kabul etmedik milletçe

   
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2020, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.