24 Mayıs 2020, 18:56
 
admin
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
100
Mesajlar
0

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Kompozisyon Örneği

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Kompozisyon Örneği

1918’de Birinci Dünya Savaşı’nın mağlubiyeti üzerine itilaf devletlerinin Anadolu’yu paylaşım yerlerini işgal etmeleri üzerine halk kurtuluşun mücadelesini göstermesidir.

19 Mayıs 1919 ile 29 Ekim 1923 tarihleri arasını kapsayan bu süreçteki ilk tepki halkın kendi kendini ellerindeki imkanlar dahilinde gösterdiği direnişle savunmasıdır. Halk itilaf devletlerine geçit vermemeye çalışırken Mustafa Kemal kongreler düzenleyerek düzenli örgütler kurmuştur. Halkın büyük ilgisi ve çabası eşliğinde birlikte hareket edilmiştir. Kurtuluş savaşındaki zorluklar destansı konular olmuştur. Her atamızın yaşadığı ayrı ayrı bir dramı, kahramanlığı ve zorluğu mevcuttur. Bir çok milletin hayranlığını ifade ettiği bir mücadeleye sahne olmuştur.

Beş sene boyunca adım adım işleyen bu süreç Anadolu halkının zaferi ile neticelenmiştir. Geriye kalan bu toprakların şehit ve gazilerimizin, atalarımızın kanını taşıyacak değerde olmasıdır.


Bir önceki yazımız olan Müzeler Haftası İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
2019-2020, Forum Eodev.
Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.