İstiklal Marşı’nın Kabulü Kısa

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 21 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

İstiklal Marşı’nın Kabulü Kısa

İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı yıllarında, ordu terhis edilmiş, halk fakirleşmiş ve devlet yıkıldı yıkılacak düzeydeydi. Kısaca zor zamanlarımızda ihtiyaç duyulan bir milli marş gerekliydi. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bir yarışma düzenlenmiştir.  Dönemin eğitim bakanı Rıza Nur hatıralarında marş yarışmasını kendisinin açtırdığını yazar:”Yüce ihtilal ve savaş günleri. Böyle zamanlarda milletler en güzel milli marşlarını yaparlar.Bir milli marşın güfte ve bestesini yapana beş yüz lira maddi mükafat vereceğimi ilan ettim.”

Bu sözleriyle ünlü şairler milli marş için başlar şiirler yazmaya. Bu önemli marşı istiklal şairimiz olan, o zamanlarda sefalet içerisinde bir yaşamı olan Mehmet Akif ERSOY kazanmış ve yazdığı şiir milli marş olarak kabul edilmişti. Mehmet Akif ERSOY yarışmanın ödülünü fakirlik içerisindeki hayatına rağmen kabul etmemiştir.

İstiklal Marşı resmi olarak 12 Mart’ta kabul edilmiş ve her yıl bu günü “İstiklal Marşı’nın Kabulü” sebebiyle kutlarız. Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nın önemini şu sözleriyle adeta kulağımıza küpe yapmıştır.:

“Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Bu söz bu milletin bir daha savaş, sıkıntı ve fakirlik görmemesini ve daha bir çok manalar içeren bir sözdür. Bu sözüyle birlikte ünlü şairimiz Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

Bir önceki yazımız olan Yapılan Coğrafi Keşifler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hatice
İstiklal marşımız bizim bağımsızlığımızın semboldüdür İstiklal marşımızın kabulünü anlattığınız bu güzel uzun yazı sayesinde iyi not alacağım. Hepinize teşekkür ediyorumm.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin