Gazetede hangi yazı türleri vardır?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 34 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Gazetede hangi yazı türleri vardır?

Gazete de ki yazı türleri

Gazeteler günlük olarak basılan ve bizlere gündeme dair haberler ile bilgi veren yayınlardır. Gazeteler siyasal, ekonomik, spor başta olmak üzere  önemli olan bir çok gelişmeyi derleyip toplayarak insanlara sunan gazeteler içlerinde bir çok farklı yazı türü barındırır.

Gazetelerde kullanılan en önemli yazı türü haberdir. Gazetelerin neredeyse tam olarak amacı haberdir. İnsanlara haberleri vererek bilgilendirmektir. Bir diğer önemli yazı türü röportaj’dır . Röportaj bir gazetecinin birisi ile soru cevap şeklinde sohbet etmesidir. Sorulan sorulara verilen cevaplar gazetelerde basılarak haber haline getirilir. Fıkra, Karikatür ve çizgi romanlar da gazetelerde az da olsa yer alan yazı türleridir. Bu yazı türlerinin farklı olması farklı insan çeşitlerine hitap etmesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gazetenin hayatımızdaki yeri nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

fatih
Gazeteler artık her yerde satılmıyor. Eskiden daha çok satılırdı ve ben az da olsa okurdum. Şimdi bir çok teknolojik alet bizlerin haberlere kısa yoldan ulaşmamızı sağlıyor. Gazete okuma alışkanlığı geri kazandırılmalı bence.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin