Evinizde depremden önce alınması gereken önlemler neler olabilir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 15 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Evinizde depremden önce alınması gereken önlemler neler olabilir? Kısaca anlatınız

Depremden nasıl korunuruz

Deprem yerin kilometrelerce altında bulunan kayaların kırılıp kayması sonucu meydana gelen ve yer yüzünde şiddetli etkiler oluşturan bir afettir. Deprem dünyanın her yerinde her an meydana gelebilecek tehlikeli bir afettir.

Bizlerin depreme karşı her zaman hazırlıklı olması gerekmektedir. İlk olarak evde bulunan aile fertlerini deprem hakkında bilinçlendirmemiz gerekmektedir. Deprem sırasında yapılan her panik hareketimiz bizi ve yanımızda ki kişileri tehlikeye atabilir. Bu yüzden deprem hakkında bilgi sahibi olmalı ve deprem sırasında soğuk kanlı olmalıyız. Evlerimizde bulunan uzun ve büyük dolapların mutlaka duvara monte edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi deprem sırasında bu dolapların birisinin üzerine devrilip zarar vermesidir. Bunun önüne geçmek için bu dolapların mutlaka duvara monte edilmesi gerekmektedir. Evde herkesin ulaşabileceği, herkesin nerede olduğunu bildiği bir deprem afet çantası olması gerekmektedir. Deprem sırasında ve sonrasında işimize yarayacak her türlü aletin bulunduğu bu çantalar bizlerin hayatını kurtarabilir.

Bir önceki yazımız olan İzcilik çocuk ve gençlere neler kazandırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Osman Şeker
Eşyalarımızı sabitlememiz bizlerin hayatlarını korumakta en önemli hareketlerden birisidir.birde ulaşabileceğimiz yerlere ilkyardım çantaları ve deprem çantaları koymalıyız.Belki bunlara göçük olunca ulaşma şansımız olur.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin