Dinamometre ve eşit kollu terazi ile ölçtüğünüz değerler aynı mı? Neden?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 72 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Dinamometre ve eşit kollu terazi ile ölçtüğünüz değerler aynı mı? Neden? Kısaca yazınız

Dinamometre kuvvetölçer olarak da geçmektedir.Döner bir makinenin çıkış kuvvetini ölçmek için kullanılır. Dinamometre ile ölçülen birimler Newton birimiyle (N) gösterilir. Cismin ağırlığını veya cisme etki eden kuvveti ölçmeye yarayan alete denir.

Eşit kollu terazi ise kuvvet ölçmeye yaramaktadır.Terazinin iki kolu da birbirine eşittir. Eğer eşitlik yoksa kütlesini de yanlış gösterir.Kütle ve ağırlık birbirinden farklıdır. Bir cismin kütlesi değişmez fakat ağırlığı olduğu ortam ve yer çekimi kuvvetinden dolayı değişebilir. Mesela bir cismin ağırlığı gittiği gezegenlerin ortamına göre farklılık gösterir. Ama kütlesi her zaman sabittir. Bu yüzden dinamometre ve eşit kollu terazi ile ölçülen değerler birbirinden farklıdır. İkisi birbirine karıştırmaması gerekir. 

Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Ne kadar da karmaşık bir konu gerçekten de hala mantığını kavrayamadım mantığını kavrayamadan da sanırım soruları çözmekte her zaman zorlanacağım başka kaynaklardan da araştırma yapmam gerekiyor.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin