15 Aralık 2019, 0:56
 
zülal
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
392
Mesajlar
0

Dinamometre ve eşit kollu terazi ile ölçtüğünüz değerler aynı mı? Neden?

Dinamometre ve eşit kollu terazi ile ölçtüğünüz değerler aynı mı? Neden? Kısaca yazınız

Dinamometre kuvvetölçer olarak da geçmektedir.Döner bir makinenin çıkış kuvvetini ölçmek için kullanılır. Dinamometre ile ölçülen birimler Newton birimiyle (N) gösterilir. Cismin ağırlığını veya cisme etki eden kuvveti ölçmeye yarayan alete denir.

Eşit kollu terazi ise kuvvet ölçmeye yaramaktadır.Terazinin iki kolu da birbirine eşittir. Eğer eşitlik yoksa kütlesini de yanlış gösterir.Kütle ve ağırlık birbirinden farklıdır. Bir cismin kütlesi değişmez fakat ağırlığı olduğu ortam ve yer çekimi kuvvetinden dolayı değişebilir. Mesela bir cismin ağırlığı gittiği gezegenlerin ortamına göre farklılık gösterir. Ama kütlesi her zaman sabittir. Bu yüzden dinamometre ve eşit kollu terazi ile ölçülen değerler birbirinden farklıdır. İkisi birbirine karıştırmaması gerekir. 


Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 15 Aralık 2019 | 00:56:21
  Anonim

  Anonim
  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Ne kadar da karmaşık bir konu gerçekten de hala mantığını kavrayamadım mantığını kavrayamadan da sanırım soruları çözmekte her zaman zorlanacağım başka kaynaklardan da araştırma yapmam gerekiyor.

   
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2020, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.