Deprem anında nasıl davranmalıyız?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 15 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Deprem anında nasıl davranmalıyız konulu kısa bilgi

Deprem anında yapılması gerekenler

Deprem her an gerçekleşebilecek bir doğal afettir. Deprem yerin binlerce metre altında kayaların kayıp kırılması ile gerçekleşir. Ülkemizin bir çok şehri deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu yüzden insanlarımızın hepsi deprem konusunda bilinçli olmalıdır. Deprem her an her şiddete gerçekleşebilir.

Deprem sırasında öncelikle sakin olmalıyız. Çevremizde bulunan kişileri de sakin tutmalıyız. Deprem için mutlaka önceden hazırlık yapmalıyız. Büyük dolap ve masalarımızı mutlaka duvarlara monte etmeliyiz. Bunun sebebi deprem sırasında bizleri koruyacak sağlam bir kalkan görevi üstlenmesidir. Depremde evin çatısında bulunan her şey dökülebilir ve bizlere zarar verebilir. Bu yüzden kafamızı ellerimiz ile korumalı ve bedenimizi büzülüp küçülterek oluşabilecek hasardan kaçınmalıyız. Bunu yaparken bir masanın altında, yatağımızın yanında veya sağlam bir aletin yanında olmamız şarttır.

Depremlerde gerçekleşen can kaybı ve yaralanmaların asıl sebebi bilgisizliktir. Deprem sırasında her zaman sakin olmak şarttır. Deprem gerçekleştiği sırada uyuyorsak sakince yatağımızın yanına geçmeli ellerimiz ile başımıza kalkan yapıp yerde uzanmalıyız. Deprem gerçekleştiği sırada eğer mutfakta veya sınıftaysak hemen masaların altına geçmeliyiz. Bunun sebebi başımıza sert bir cismin gelmesini önlemektir. Deprem her an başımıza gelebilecek bir afet olduğu için kendimizi ve çevremizi her zaman bilinçlendirmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Okulunuzda cam, metal, plastik, pil ve kâğıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabilirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ferhat
Deprem anında bence çok sakin olmalıyız. Depremin şiddeti ne olursa olsun he zaman soğuk kanlılığımızı korumak gerekir. Sağlam eşyaların yanına geçerek başımızı korumalı ve depremin geçmesini bekleye biliriz bence.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin