Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 14 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir? Kısaca Bilgi veriniz

Cumhuriyet Atatürk önderliğinde 29 Ekim 1923 yılında başkent Ankara’da bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. Cumhuriyet sistemi ile gelen bir çok hak ve özgürlük vardır. Bunlardan en önemlisi egemenliğin kayıtsız şartsız millette olmasıdır. Ülkeyi yönetecek kişiler halk arasından ve halk tarafından seçilecek olması en önemli kazanımdır.  Cumhuriyet sayesinde kadınların hak ve özgürlükleri genişletilmiştir. Kadınlar seçilebilecek, seçebilecek, çalışabilecek, araba kullanabilecek ve bunlara benzer yapmalarının yasak olduğu bir çok konu özgürlük ile sonuçlanmıştır.

Ülke Cumhuriyet sistemi ile artık dini kanunlara göre yönetilmeyecekti. Din ve devlet işleri ayrı olarak sürdürülecekti. Cumhuriyet sisteminin ülkemize en önemli getirisi uluslararası arenada ülkemize prestij kazandırmasıdır. Cumhuriyet sistemi insanlarımızın haklarını koruyan, onları özgürleştiren, fikir ve düşüce özgürlüğü sağlayan bir sistemdir. Bir ülkenin ekonomik,askeri ve idari olarak her konuda gelişebilmesi için en uygun yönetim biçmi Cumhuriyet sistemidir.

Bir önceki yazımız olan Okulunuzda cam, metal, plastik, pil ve kâğıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabilirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ayşe
Cumhuriyet sisteminden sonra bir çok hak ve özgürleğe sahip olduk. Cumhuriyetten önce bir çok şeyi yapmamız yasaktı. Atatürk'e bize cumhuriyeti getirdiği için tekrardan canı gönülden teşekkür ederim..
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin