auto
4 Mayıs 2019, 6:00
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1262
Mesajlar
0

Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir?

Cumhuriyetle birlikte Türk halkının sahip olduğu hak ve özgürlükler nelerdir? Kısaca Bilgi veriniz

Cumhuriyet Atatürk önderliğinde 29 Ekim 1923 yılında başkent Ankara’da bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. Cumhuriyet sistemi ile gelen bir çok hak ve özgürlük vardır. Bunlardan en önemlisi egemenliğin kayıtsız şartsız millette olmasıdır. Ülkeyi yönetecek kişiler halk arasından ve halk tarafından seçilecek olması en önemli kazanımdır.  Cumhuriyet sayesinde kadınların hak ve özgürlükleri genişletilmiştir. Kadınlar seçilebilecek, seçebilecek, çalışabilecek, araba kullanabilecek ve bunlara benzer yapmalarının yasak olduğu bir çok konu özgürlük ile sonuçlanmıştır.

Ülke Cumhuriyet sistemi ile artık dini kanunlara göre yönetilmeyecekti. Din ve devlet işleri ayrı olarak sürdürülecekti. Cumhuriyet sisteminin ülkemize en önemli getirisi uluslararası arenada ülkemize prestij kazandırmasıdır. Cumhuriyet sistemi insanlarımızın haklarını koruyan, onları özgürleştiren, fikir ve düşüce özgürlüğü sağlayan bir sistemdir. Bir ülkenin ekonomik,askeri ve idari olarak her konuda gelişebilmesi için en uygun yönetim biçmi Cumhuriyet sistemidir.

Bir önceki yazımız olan Doğayı ve Çevreyi Neden korumalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 11 Haziran 2019 | 10:51:22
  ayşe

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Cumhuriyet sisteminden sonra bir çok hak ve özgürleğe sahip olduk. Cumhuriyetten önce bir çok şeyi yapmamız yasaktı. Atatürk’e bize cumhuriyeti getirdiği için tekrardan canı gönülden teşekkür ederim..

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.