24 Mayıs 2020, 18:58
 
admin
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
100
Mesajlar
0

Cumhuriyet İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet halkı baz alarak faaliyet gösteren dünya genelinde en etkili ve etkin yönetim türlerin başında gelmektedir.

Cumhur halk demektir. Halkın iradesini ortaya koyarak dilediği kişileri başa getirip devleti, halkı, idare ve idame etmesini sağlar. Genel görüş esas alınarak hareket edildiğinden ve oya dayalı olarak seçimlerin yapılmasını öngören bu anlayış, demokratik olup eşitliğe dayalı, hür iradeye sahip olması, ifade özgürlüğü sunması nedeniyle kalıcılığı sürekliliğe dayalıdır. Cumhuriyetle yönetilen bir devlette adalet de hakim olur. Söz sahibi halk olduğundan herhangi bir fırsat eşitsizliğine, adaletsizliğe izin vermez. Devlet yöneticileri diledikleri gibi davranmaz. Her şey usulüne ve kuralına göre işler. Cumhuriyet bir nevi halkın menfaati dahilinde yönetilen devletin kurallar bütünü olmasıdır.

Cumhur olan bizler, elimizde ne tür imkan ve hak olduğunu bilmemiz koruyup devamlılığını sağlamamız, uygun işleyiş tarzına ayak uydurmamız açısından önemlidir.


Bir önceki yazımız olan Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
2019-2020, Forum Eodev.
Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.