Çevre kirliliğini önlemeye yönelik neler yapılabilir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 16 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Çevre kirliliğini önlemeye yönelik neler yapılabilir? Kısaca bilgiler veriniz

Çevre, dünya üzerindeki canlıların yaşamını sürdürdüğü yerdir. Çevre kirliliği kendi içinde katmanlara ayrılır. Hava,su,toprak,gürültü,görüntü ve ışık kirliliğidir. İnsanların yaşadığı ortamda elde olarak veya olmayarak hava kirliliği yapmış bulunuyoruz. Kurulan fabrikalarda bacalarından çıkan duman, kullandığım parfümler gibi havaya doğaya zararlı olan gazlar içerdiği için hava kirliliğine yol açmaktadır. Su kirliliği ise insanlarımızın denizde yaşayan canlıları düşünmeden attıkları çöpler veya fabrikalardaki atıkların denizlere dökülmesi su kirliliğini ortaya çıkarmaktadır.Toprak kirliliği havaya bağlı olarak kullandığımız zararlı gazlar yeryüzüne asit yağmurları olarak geri dönmektedir. Bu da toprak kirliliğine neden olur ve toprağın verimliliğini azaltır. Her yıl gelişen dünyada çok göç alma nüfusun yoğunlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle şehirlerde gürültü kirliliğine sebep olmaktadır.Görüntü kirliliği ise, insanların zaman geçtikçe yaptıkları binalar daha doğrusu yanlış yerlere yapılan evler dükkanlar görüntü kirliliğine sebep olmaktadır.En son olarak ışık kirliliği ise daha önce bahsettiğim gibi şehirlerin gelişmesiyle günden güne ışıklar da artmaktadır. Buda çevreyi ışık kirliliğine götürmektedir. Bu kadar çevreye zarar vermenin aslında bize yani insanlara ve çevrede yaşayan canlılara zarar veriyoruzdur. yani bizi de bu durum olumsuz etkilemektedir.

Çevre kirliliğini önlemek için en basit olarak;

  • evlerimizde, iş yerlerimiz de kağıt, su ve elektrik tüketimini gerektiğince tasarruf ederek kullanmalıyız.
  • Kullandığım parfüm gibi doğal ortama zarar verecek kimyasal maddeleri en aza indirmeye çalışmalıyız
  • Plastik kullanımını azaltıp kartona yönelmeliyiz.
  • Fabrika bacalarına filtre takılması hava kirliliğini aza indirmeye sağlayabilir.

Ve daha birçok bu gibi basit önlemler alarak çevre kirliliğini en aza indirgeyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
En azından yerlere çöp atmayı bırakarak başlamalıyız.Alışkanlıklarımı geliştire geliştire gitmeliyiz.Plastikleri kesinlikle dönüştürmemiz gerekiyor aksi taktirde geriye dönülemez bir çevre kirliliği ile karşı karşıya kalacağız
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin