Çanakkale Savaşı ile ilgili neler biliyorsunuz?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 36 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Çanakkale Savaşı ile ilgili neler biliyorsunuz? Kısaca bilgi veriniz

19. Yüz Yılda Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada bir sanayi devrimi gerçekleşti. Sanayi devriminin ardından tüm ülkeler yer altı kaynaklarına göz dikti. Orta doğu ve Kuzey Afrika’da bulunan petrol kaynakları Avrupa’lı devletlerin ağzının suyunu akıtıyordu. Bunun için binlerce için insanın kanını da akıtmaktan geri durmayacaklardı. Hızlanan teknolojik savaş, ve pazar arayışı 1. Dünya savaşının çıkmasına sebep oldu. Osmanlı devletinin başta dahil olmadığı bu savaşa yönetici paşalar aracılığı ile girmesi ile savaş geniş topraklara yayılmıştır. Yanında savaşa girdiğimiz Alman’ya bu durumdan memnundu. Bütün Avrupa devletlerinin bir anda üzerine gelmesi yerine savaşın geniş topraklara yayılması onların işine geldi.

Osmanlı devletinin bu savaşta ki kilit cephesi Çanakkale cephesidir. Çanakkale boğazını geçerek başkent İstanbul düşer ve Rusya’ya bir çok yardım sağlanabilirdi. İşte tam bu yüzden burada bir tarih yazıldı. İtilaf devletleri tarihin gördüğü en büyük en gelişmiş donanması ile Çanakkale boğazına geldiler. yüz binlerce asker boğazı geçmek için bekliyordu. Osmanlı devletinin ne teknolojik bir gemisi ne de İtilaf askerlerinin elindekiler gibi modern tüfekler vardı. Kıyafetleri, topları,silahları,yemekleri ve önemli olan her şey itilaf devletlerine göre gerideydi. Ama İtilaf devletlerinde olmayan Osmanlı devleti askerlerinde olan bir şey vardı, İman. Osmanlı askerleri buraya ölmeye gelmişti.

Yapılan bütün denemelere rağmen o koca donanmayı bir türlü boğazdan geçiremediler. İtilaf devletleri donanmalarının en önemli gemilerini boğazın derinliklerinde bırakarak geri çekilmek zorunda kaldılar. Bu savaşı Askerlerimizin inancı ve imanı sayesinde zafer elde ettik. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünya bir kez daha anladı.

Bir önceki yazımız olan Ülkemizin yönetim biçimi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Edib
Çanakkale savaşı bu ülke için en değerli savaşlardan birisidir.Çok büyük imkansızlıklara rağmen büyük bir deniz zaferi kazanılmıştır.Yaşa Kemal Paşa
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin