23 Ocak 2021, 2:54
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1261
Mesajlar
0

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir?

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir? Kısaca bilgi veriniz

Atatürk çocukluğundan bu yana sanatı sevmiş ve desteklemiştir. Sanatın bir toplumu geliştireceğine olan inancından kaynaklı sanat ile ilgili pek çok yenilik yapmıştır.Sanatsız kalan bir toplumun gelişemeyeceğini,yeni fikirler ortaya koyamayacaklarını bildiği için sanatı sevmiş, desteklemiş ve ülkesine aşılamaya çalışmıştır.

Yazdığı Nutuk kitabı ile sanatı sevdiğini göstermiştir. Atatürk 1 eylül 1924 yılında ilk ‘Musiki Muallim Mektebi’ ni açarak öğretmenler orkestra elemanı ve askeri bando yetiştirmeye çalıştı. Sinemayı sevdiği için oraya yürüyerek giderdi. Sanatı bu kadar severek hem kendini geliştirmiş hemde ülkesine sanat sevgisini aşılamaya çalışmıştır.Sanatçılara ayrı bir ilgi göstererek onların ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Bu ve bunun gibi davranışlarından dolayı ülkesinin gelişmesini çok iyi bir şekilde sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 16 Aralık 2019 | 00:37:52
  Anonim

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Ülkenin her zaman sanata ve sanatçıya ihtiyacı vardır.Toplumu yönlendiren onlara doğru şekilde kullanınca doğru şeyleri öğreten şeydir sanat.Toplum bilinçlenirse de ileriye gider sürekli.Bu yüzden önem vermiştir

   
  Bağlantı
 • 08 Ocak 2021 | 12:05:46
  Anonim

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin sürekli olarak en iyi şekilde gelişimini tamamlaması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sürekli olarak en zirveye çıkabilmesi amacıyla sanatçıya ve sanata büyük önem vermiş olan önemli liderlerden bir tanesidir Çünkü Türk milletinin sanata önem vermesi ile beraber kişilik ve karakter gelişimini tamamlaması ve birçok alanda kendini yetiştirmesi açısından sanatın gelişmesinin önemli olduğunu biliyordu İşte bu nedenle birçok üniversite ve sanat dalları kurarak milletin gelişmesini sağlayan en büyük liderimiz olan Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarlığımızı sunmamız gerekmektedir

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.