Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 61 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Atatürk’ün sanata ve sanatçıya önem vermesinin sebebi sizce neler olabilir? Kısaca bilgi veriniz

Atatürk çocukluğundan bu yana sanatı sevmiş ve desteklemiştir. Sanatın bir toplumu geliştireceğine olan inancından kaynaklı sanat ile ilgili pek çok yenilik yapmıştır.Sanatsız kalan bir toplumun gelişemeyeceğini,yeni fikirler ortaya koyamayacaklarını bildiği için sanatı sevmiş, desteklemiş ve ülkesine aşılamaya çalışmıştır.

Yazdığı Nutuk kitabı ile sanatı sevdiğini göstermiştir. Atatürk 1 eylül 1924 yılında ilk ‘Musiki Muallim Mektebi’ ni açarak öğretmenler orkestra elemanı ve askeri bando yetiştirmeye çalıştı. Sinemayı sevdiği için oraya yürüyerek giderdi. Sanatı bu kadar severek hem kendini geliştirmiş hemde ülkesine sanat sevgisini aşılamaya çalışmıştır.Sanatçılara ayrı bir ilgi göstererek onların ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Bu ve bunun gibi davranışlarından dolayı ülkesinin gelişmesini çok iyi bir şekilde sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Ülkenin her zaman sanata ve sanatçıya ihtiyacı vardır.Toplumu yönlendiren onlara doğru şekilde kullanınca doğru şeyleri öğreten şeydir sanat.Toplum bilinçlenirse de ileriye gider sürekli.Bu yüzden önem vermiştir
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin