8 Ocak 2021, 12:12
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1261
Mesajlar
0

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Nelerdir

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgi

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk çocukluğu boyunca düşünceleri ve fikirleri ile dikkatleri üzerine çeken birisiydi. Atatürk Askeri eğitimi sırasında da öğretmenlerinin göz bebeğiydi. Her konuda yaratıcı fikirler vermesi, taktiksel zekası ve modern düşünce tarzı ile bulunduğu çağın ötesinde bir kişiliğe sahipti. Atatürk’ün bir birinden farklı bir çok kişisel özelliği vardır. Bunların bazılarını eğitim hayatında, bazılarını askeri olarak görev yaptığı şehirlerde bazılarını ise siyasi hayatında görmekteyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel özelliklerinden öne çıkanları aşağıda kısaca belirtelim.

Açık Sözlü Bir İnsandı ;

Atatürk hayatı boyunca düşündüklerini ve doğru bildiklerini asla saklamazdı. Söylenmesi gerekenlerin bir yeri ve bir zamanı olduğunu bilir ve bildiğini cesurca söylerdi. Savaşta ve siyasi hayatında da çevresinde ki kişilerin her zaman düşündüklerini açık sözlülük ile cesurca saygı çerçevesinde söylemesini isterdi.

İleri Görüşlü Bir Liderdi;

Atatürk Askeri ve siyasi başarısını en çok ileri görüşlü bir insan olmasına borçludur. Bunun en güzel örneğini Çanakkale’de verdiği emirler ile aldığı zaferlerden anlamaktayız. Atatürk hayatının başından sonuna kadar her zaman mantık çerçevesinde düşünür ve ona göre kararlar alan birisiydi. Askeri ve siyasi hayatında bu özelliklerinden ödün vermeyerek başarılı bir komutan ve devlet adamı olmuştur.

Vatanına ve Milletine Aşık bir Askerdi ;

Atatürk küçük yaşlarda Osmanlı devletinin bulunduğu kötü durumun farkında olabilecek bir olgunluğa sahipti. O yaşlarda bile bir asker olarak ülkesini bu durumdan kurtarmayı hayal eder bu hayallerine göre kendini geliştirirdi. Hayallerinin peşinden koşarak asker oldu ve vatanına hayırlı ve şerefli bir komutan oldu. Hayalinde ki gibi milletine aşık olduğunu onlara güvendiğini girdiği her savaşta gösterdi. Bu vatanın evlatlarına olan güvenini hiç bir zaman kaybetmedi. Bu millete siyasi hayatında hak ettiği değeri verdi.

Atatürk İdealist bir yöneticiydi ;

Atatürk hayatı boyunca kendini yetiştirmeye adamış idealist bir insandı. Yaşamının her anında öğrenmeye ve kendini geliştirmeye çalışırdı. Modern yaşama, Tam bağımsızlığa, Kadın erkek eşitliğine, Bağımsızlığın sadece halkta olmasına, Matematik ve Fen bilimlerine verdiği değer ile bu özelliği her zaman ön plana çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk Yaşasaydı Kaç Yaşında Olurdu?2020 - 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 02 Eylül 2019 | 20:25:48
  Kamil

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Atatürk; bu yıllarda bile olacak olayları öngördüğünü tarih karşımıza çıkarmıştır. Atatürk, ileri görüşlü harika bir liderdir. İlkelerini takip etmemiz hepimizin yararınadır.

   
  Bağlantı
 • 08 Ocak 2021 | 12:12:54
  Anonim

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel özelliklerini Örnek vermek gerekirse zeki olması çalışkan olması ileri görüşlü olması liderlik vasıflarını taşıması ve gelebilecek tehlikeleri önceden sezerek planlı bir şekilde idealist bir devlet adamı olması onu diğer insanlardan ayıran en büyük önemli özelliklerden bir tanesidir İşte bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk bu özellikler ile beraber Türk milletinin işgalden kurtarılması sonucunda büyük mücadeleler vermiş ve bunun sonucunda Türk milletinin bağımsızlığını sağlayan en büyük liderlerden bir tanesidir Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli özelliklerinden bir tanesi de önemli bir konuşmacı olarak Türk milletine bu zorluklar içerisinde milletin mücadelesini sağlamakla beraber bir araya getirmesi ve düşmanları yokluk içerisinde vatanından atarak Türk milletinin bağımsız bir şekilde hayatına devam etmesini sağlayan en büyük bir denizdir Bu nedenle Türk milletinin kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkürleri bir borç bilmemiz gerekmektedir

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.