Atatürk’ün eğitim alanında yaptığı yenilikler nelerdir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 33 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Atatürk’ün eğitim alanında yaptığı yenilikler nelerdir? Kısaca bilgiler veriniz

Mustafa Kemal Atatürk eğitime hayatı boyunca her zaman önem veren bir liderdi. Atatürk çocukluğundan beri çok kitap okur ve pozitif bilimlerle çok ilgilenirdi. Atatürk’ün Matematik üzerine yazmış olduğu bir kitap bile vardır.

Atatürk Cumhuriyetin ilanından sonra eğitim alanında köklü değişikliklere imza atmıştır. Atatürk yetişecek yeni nesil için çok iyi bir eğitim sağlamak istiyordu. Modern dünyaya uyum sağlarken zorlanmalarını istemiyordu. Atatürk eğitimde dev adımlar atarak diğer devletlerden geri kalmamamızı. Atatürk 1 Kasım 1928 ‘de dünyada bir çok ülkenin ortak kullandığı Latin alfabesi kabul edilmiştir. Latin alfabesi Arap alfabesine göre daha kolay öğrenilebilecek bir alfabedir. Atatürk gelecek nesillerin okuma yazma seviyesini arttırmak için eğitimde böyle bir inkılap gerçekleştirmiştir.

Atatürk eğitim için yaptığı bir diğer yenilik ise Milli Eğitim Bakanlığını kurmasıdır. Ülkede ki bütün eğitim kurumları sadece bir noktaya bağlanmıştır. Karma eğitim ile bir çok alanda yenilikler yapıldı. Kısa sürede Türkiye’de okuma yazma seviyesi düşünüldüğünden de fazla artmıştır. Bu sonuçlarda Atatürk’ün eğitimde doğru bir politika izlediğini kanıtlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Esra
Atatürk yaşamı boyunca eğitime çok önem veren birisi olduğu için bu yönde çalışmaları çok fazladır. Gelecek neslin eğitimli birer kişiler olması için çaba harcamıştı.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin