Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 15 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Atatürk, Trablusgarp Savaşında hangi ülkeyle savaşmıştır? Kısaca araştırınız

Atatürk

19. Yüz yılda Avrupa devletleri bir pazar  arayışı ve aynı zamanda sömürge yarışı içerisindeydi. İtalya diğer Avrupa devletlerine göre bu konuda geri kalmıştı. İtalya gücünü göstermesi ve bir sömürgeye sahip olmak için kendine Osmanlı devletinin Afrika’nın kuzeyinde bulunan son toprak parçasına göz dikti. İtalya coğrafi olarak kendine yakın bulunan Trablusgarp şehrini işgal etme kararı aldı. Burada ki yer altı kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak isteyen İtalya deniz yolu ile askerlerini buraya getirdi.

Osmanlı devleti o zamanın hasta adamı olarak kabul ediliyordu. Bütün topraklarını kaybediyor ve itibarı düşüyordu. Afrika’da bulunan son toprağı Trablusgarp’ı da kaybetmek istemiyordu. Osmanlı gizlice buraya bir komutan göndererek halkı bu işgale karşı birleştirmek istiyordu. Trablusgarp’a giden bütün yollar, Suriye, Mısır, Akdeniz gibi düzergahlar itilaf devletleri tarafından işgal edilmişti. Osmanlı devleti Atatürk’ü Trablusgarp’a bir gazeteci kimliği ile Mısır üzerinden Trablusgarp’a ulaşmasını sağladı.

Atatürk en iyi özelliklerinden birisi olan birleştiriciliği ve liderlik özelliği ile burada ki Arap halkı kısa sürede birleştirdi. Bu topraklarda İtalya’ya karşı savaşan Atatürk başarı karnesine burada gerçekleşen savaşı da yazmıştır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk’ün en beğendiğiniz özelliği hangisidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

mehmet
Trablusgarp Savaşı'nda Atatürk'ün büyük dehası gözler önündedir. İtalya'nın pazar arayışı yüzünden çıkan savaşı biz kazandık.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin