Atatürk, müzik inkılabını gerçekleştirmek için hangi çalışmaları yapmıştır? Açıklayınız.

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 65 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Atatürk, müzik inkılabını gerçekleştirmek için hangi çalışmaları yapmıştır?  Kısaca Açıklayınız.

Atatürk sanatı ve sanatçıyı seven, destekleyen iyi bir liderdi.Bu yazıda müzik ile ilgili yaptığı yenilikleri insanların hayatına nasıl girdirdiğini göreceğiz. Ankara’da kurulan Musik-i Muallim mektebinden sonra yurt dışına öğrenci göndermiş ve bu öğrenciler geri döndükleri zaman müzik bestelemiş ve öğretmen olarak görev yapmışlardır.

1934 yılın da’’ Milli Musiki ve Temsil Akademisi Kuruluş Kanunu’’ çıkarıldı. bunun üzerine yurt dışından iyi eğitmenler getirerek öğrencilerin çok güzel bir şekilde gelişmesini sağladı. Atatürk’ün müziği sevmesini şu sözle gösterebiliriz. ‘müzik hayatın neşesi,ruhu,sevinci ve her şeyidir.’ burada da görüldüğü gibi müziği sevmiş ve desteklemiştir.Türk müziğinin içeriğini değiştirmeden biraz batıya dayanarak yeni bir şekil oluşmasını sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Mustafa Kemal Atatürk sanat ile ilgili birçok çalışma yapmıştır.Atatürk kadınları sosyal hayata dahil etmiştir.Eskiden sinemaya kadınlar erkeklerle beraber giremezlerdi.Bunu Mustafa Kemal Paşa değiştirmiştir
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin