15 Aralık 2019, 0:54
 
zülal
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
392
Mesajlar
0

Atatürk, müzik inkılabını gerçekleştirmek için hangi çalışmaları yapmıştır? Açıklayınız.

Atatürk, müzik inkılabını gerçekleştirmek için hangi çalışmaları yapmıştır?  Kısaca Açıklayınız.

Atatürk sanatı ve sanatçıyı seven, destekleyen iyi bir liderdi.Bu yazıda müzik ile ilgili yaptığı yenilikleri insanların hayatına nasıl girdirdiğini göreceğiz. Ankara’da kurulan Musik-i Muallim mektebinden sonra yurt dışına öğrenci göndermiş ve bu öğrenciler geri döndükleri zaman müzik bestelemiş ve öğretmen olarak görev yapmışlardır.

1934 yılın da’’ Milli Musiki ve Temsil Akademisi Kuruluş Kanunu’’ çıkarıldı. bunun üzerine yurt dışından iyi eğitmenler getirerek öğrencilerin çok güzel bir şekilde gelişmesini sağladı. Atatürk’ün müziği sevmesini şu sözle gösterebiliriz. ‘müzik hayatın neşesi,ruhu,sevinci ve her şeyidir.’ burada da görüldüğü gibi müziği sevmiş ve desteklemiştir.Türk müziğinin içeriğini değiştirmeden biraz batıya dayanarak yeni bir şekil oluşmasını sağlamıştır.


Bir önceki yazımız olan Günlük yaşamda yaptığınız hareketleri düşünerek kuvvetin bu hareketlere etkilerinin neler olduğunu belirleyiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 15 Aralık 2019 | 00:54:58
  Anonim

  Anonim
  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Mustafa Kemal Atatürk sanat ile ilgili birçok çalışma yapmıştır.Atatürk kadınları sosyal hayata dahil etmiştir.Eskiden sinemaya kadınlar erkeklerle beraber giremezlerdi.Bunu Mustafa Kemal Paşa değiştirmiştir

   
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2020, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.