Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele açısından önemi nedir?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 15 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele açısından önemi nedir? Maddeler halinde yazınız

Amasya Görüşmeleri milli birlik ve dayanışmanın sağlanması açısından çok önemli bir yere sahiptir. Amasya görüşmeleri işgal devletlerine karşı bir araya gelmek için halkı bir araya getirmek ve ülkenin son durumunu değerlendirmek için önemli görüşmelere ev sahipliği yapmıştır.

Amasya görüşmesine gelen zamanın İstanbul Meclisi üyesi burada alınan kararları benimsemiş ve kabul etmiştir. Bunun yanı sıra bu görüşmelerde somu olarak gerçekleştirilen en önemli şey Milli Meclisin Açılması kararı olmuştur. Amasya’da toplanan bu temsil heyeti hükumet ve halk tarafından saygı görmüş ve prestiji artmıştır. Bu görüşmeler sonucunda Halkın İşgallere karşı tek yumruk olmaları sağlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
En önemli görüşmelerden birisidir.Toplum olarak dirilişimizin mimarlarından birisidir.Atatürkün düşüncelerinin birçoğunun anlaşıldığı bir görüşmedir.Genel olarak karar alınmasada yol gösterici olmuştur.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin