15 Aralık 2019, 0:34
 
Zahit Demir
Forum Moderatörümod
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
832
Mesajlar
0

Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele açısından önemi nedir?

Amasya Görüşmelerinin Millî Mücadele açısından önemi nedir? Maddeler halinde yazınız

Amasya Görüşmeleri milli birlik ve dayanışmanın sağlanması açısından çok önemli bir yere sahiptir. Amasya görüşmeleri işgal devletlerine karşı bir araya gelmek için halkı bir araya getirmek ve ülkenin son durumunu değerlendirmek için önemli görüşmelere ev sahipliği yapmıştır.

Amasya görüşmesine gelen zamanın İstanbul Meclisi üyesi burada alınan kararları benimsemiş ve kabul etmiştir. Bunun yanı sıra bu görüşmelerde somu olarak gerçekleştirilen en önemli şey Milli Meclisin Açılması kararı olmuştur. Amasya’da toplanan bu temsil heyeti hükumet ve halk tarafından saygı görmüş ve prestiji artmıştır. Bu görüşmeler sonucunda Halkın İşgallere karşı tek yumruk olmaları sağlanmıştır.


Bir önceki yazımız olan Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra başlayan işgallere halkın tepkisi ne olmuştur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 15 Aralık 2019 | 00:34:43
  Anonim

  Anonim
  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  En önemli görüşmelerden birisidir.Toplum olarak dirilişimizin mimarlarından birisidir.Atatürkün düşüncelerinin birçoğunun anlaşıldığı bir görüşmedir.Genel olarak karar alınmasada yol gösterici olmuştur.

   
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2020, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.