8. Sınıf İnkılap Tarihi Sayfa 113-114-115 Cevapları MEB Yayınları

Bu konu admin tarafından 11 ay önce açıldı, 65 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
admin
Üyelik Zamanı: 2 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
11 ay önce

2019 – 2020 | 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı MEB  Yayınları 4. ÜNİTE:4.2. SİYASİ ALANDAKİ GELİŞMELER Cevapları 

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


8. Sınıf  İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları MEB

İsmet Paşa ve arkadaşlarının sunduğu “Türkiye Devleti’nin başkenti Ankara şehridir.” şeklindeki kanun teklifi, 13 Ekim 1923’te uzun tartışmalardan sonra kabul edildi (Görsel 4.9). Böylece Millî Mücadele’nin yönetim merkezi olan, ulaşım hatları üzerinde ve güvenli bir noktada bulunan Ankara başkent oldu. Başkent olmasından sonra hızla gelişen Ankara, zamanla cumhuriyetin mo4.9 Ankara Millet (Ulus) Meydanı ve I. TBMM dern şehirlerinden biri hâline geldi.

Başkent seçilmesi Ankara şehrinin gelişmesini nasıl etkilemiştir?

Cevap: Ankara’nın başkent seçilmesi şehrin gelişmesinde etkili olmuştur.Valilik ve belediyecilik hizmetleri bakımından gelişen bir şehir olmuştur.Siyasi özellikleri öne çıkan ve Türkiye’nin yüzü olan bir şehir olmuştur.


8. Sınıf  İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları MEB

Saltanatın kaldırılması, hangi tartışmaları beraberinde getirmiştir?

Cevap:Saltanatın kaldırılması ile ‘yeni devlet başkanı kim olacağı’ tartışması çıkmış bulundu.Bunun üzerine belli bir süre devlet başkanlığı görevini Mustafa Kemal yürütmüştür.

Bu olayla beraber,27 Ekim 1923’te Fethi Bey’in istifası ile hükumet krizi çıktı.Bu kriz üzerine cumhuriyetin ilanına giden süreyi hızlandırarak Gazi Mustafa Kemal 28 Ekim 1923 gecesi arkadaşlarına ”Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyerek hükumet kurma şeklini  değiştireceğini ve hükumet bunalımını çözeceğini ifade etti.

1923 yılına kadar Mustafa Kemal’in cumhuriyeti resmen ilan etmemesinin nedeni sizce ne olabilir?

Cevap:Çünkü şartlar olgunlaşmamıştır.Anadolu işgal altında olması,Milletin birlik içinde olmaması,askeri ve siyasal düzenin tam olarak düzelmemesi gibi nedenlerden kaynaklı geciktirilmiştir.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf İnkılap Tarihi Sayfa 110-111-112 Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konuya Bir Cevap Yazın


  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin