Anasayfa Fen Bilgisi Makaleler Türkçe
25 Ocak 2021, 22:32
Mehmet
Yönetici
Konu Sayısı: 1261

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 18-19-20-21-22-23-24 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

Değişen Rollerim Etkinliği Cevapları

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları MEB Yayınları

1. Millî takımlarımızın galibiyetlerinde millet olarak duyduğumuz ortak sevinci, milli birlik ve beraberlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap : Bence bu durum millet olarak bir araya gelmemizi ve milli duyguları aracılığı ile toplumsal bir dayanışmaya vesile olmaktadır.

2. Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.
:
Cevap : Gelenek ve görenekler bizlerin ve geçmişte atalarımızın yaptığı devamlı hareketlerdir. Buna örnek olarak bayramlaşmayı örnek verebiliriz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları MEB Yayınları

Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap : Komşuluk ilişkileri toplumun en küçük yapı birimi olan aileleri bir birine bağlayan ve aradaki bağı taze kılan en önemli unsurdur. Bu bakımdan komşuluk ilişkileri çok önemlidir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları MEB Yayınları

Türkçenin önemine dair afişler yan tarafta verilmiştir. Afişleri inceleyip düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap : Günümüzde maalesef Türkçe’mizi olduğundan farklı şekilde kullanmaktayız. Türkçe’mize yabancı dillerden kelimeler sokarak güzel dilimizi bozmakta ve yıpratmaktayız.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları MEB Yayınları

Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafından şehitlerimizin bulunmasını, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.
:
Cevap : Bizler millet ve ülke olarak vatanına ve bayrağına her zaman sahip çıkmışızdır. Çanakkale şehitliğinde bir birinden farklı memleketten insanların olması bunun en büyük kanıtıdır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları MEB Yayınları

Gelenek ve göreneklerimizin önemli bir parçası olan düğünlerimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap : Düğünler bir çok insanı bir araya toplayan en önemli adetlerimizdendir. Düğünler sayesinde küsler barışır, akrabalar hasret giderirler.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları MEB Yayınları

“Bu evlerde yaşayan insan, aynı zamanda sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen herkese selam verme imkânına sahiptir.” ifadesinden yola çıkarak böyle bir evin toplumsal birliktelikteki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.
:
Cevap : Böyle bir ev insanı dışarısı ile bir tutar ve insanlar ile iç içe olmasını, toplumsal anlamda gelişmesini ve sosyalleşmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 240-241 Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

bağlantı

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.