auto
8 Kasım 2019, 9:15
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1262
Mesajlar
0

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 125-126-127-128-129 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı FARKLI İKLİMLER FARKLI YAŞAMLAR Metni Cevapları

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları MEB Yayınları

Görselde verilen yerleşim yerinin iklim özellikleri ve yaşam tarzları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap:Resimde ki yer kutupta yaşayan bir ailenin görüntüsü olabilir.Buradaki insanlar hep soğuk ortamda oldukları için dışarıda çok duramamaktadır. Kıyafetleri o soğuğa göre dikilmektedir.Şehir merkezine uzak yerler ise sessiz ve sakin bir ortamdır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları MEB Yayınları

Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yapılan ekonomik faaliyetler neler olabilir? Söyleyiniz.

Cevap:Tarım, turizm, hayvancılık, madencilik, sanayi ve ormancılık bunlar Akdeniz bölgesindeki başlıca ekonomik faaliyetlerdir.Düz  ve tarıma elverişli topraklar bulunur.Ilıman iklim olduğu için tarımla uğraşan bir bölgedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları MEB Yayınları

Görsellerden yola çıkarak bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarına Kutup ikliminin etkileri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap:Kutupta yaşayan insanlar ulaşım da,beslenme gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılama konusunda sıkıntı çekeceğimiz bir ortamdır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 128 Cevapları MEB Yayınları

Görsellerden yola çıkarak bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarına Muson ikliminin etkileri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap:Bu bölgede yazları yağışlı kışları ise yaza göre daha az yağışlı geçmektedir.Yazın yağışlı olması sellere sebep olmaktadır.Su altında kalan topraklarda tarım yapıldığı için oradaki yaşayan halk sıkıntı çekmektedir.En çok yetiştirilen ürün ise pirinçtir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları MEB Yayınları

Görsellerden yola çıkarak bu bölgelerde yaşayan insanların hayatlarına Ekvatoral iklimin etkileri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap:Tropikal yağmur ormanları bulunmaktadır.Bu bölgedeki evlerin çoğu ahşap evlerden oluşmaktadır.Sıcaklık ve nemin fazla olduğu bir bölgedir.Bölgede hindistan cevizi,kakao,mango vb. tarım ürünleri yetişmektedir.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 117-118-119-120-121-122-123-124 Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 19 Aralık 2019 | 16:08:54
  Anonim

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  İnsanlar bulundukları ortamlara adapte olabiliyorlar.Rusyada doğup büyüyen bir kişi soğuğa daha dayanıklı iken antalyada yaşayan bir kişi de sıcakta daha az terlemektedir.Vücut öyle büyük bir değişime uğrar ki adaptasyon çok enteresan birşey

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.