6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 200-201-202-203-204-205 Cevapları MEB Yayınları

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 33 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 2 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 200-201-202-203-204-205  Cevapları MEB Yayınlar Hayatın İçinde Demokrasi

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 200 Cevapları MEB Yayınları

HAYATIN İÇİNDE DEMOKRASİ

 • İnsanların bir arada yaşamasını kolaylaştıran unsurlar neler olabilir?

Cevap : İnsanların bir arada yaşamasını kolaylaştıran en önemli unsur saygıdır. İnsanların bir birine saygı göstermediği bir toplumda insanlar bir arada yaşarken çok sorun yaşar.  Bir diğer önemli unsur ise kanunlardır. Kanunlar biz halkın huzur ve rahat bir yaşam sürmesi için var olan en önemli unsurdur.

 • Sizin de aile üyelerinizle ya da sınıf arkadaşlarınızla zaman zaman farklı düşündüğünüz konular oluyor mu? Böyle bir durumda ne yapıyorsunuz? Tartışınız.

Cevap : Evet oluyor. Okulda ,Beden eğitimi dersinde bazı arkadaşlarım basketbol oynamak isterken bazıları futbol oynamak istiyor. Kendi aramızda oy birliği ile ne oynayacağımıza karar veriyoruz ve kimsenin gönlü kalmadan olayı çözüyoruz.

 • 1) Demokratik bir toplumda insanların birbirlerinin farklı fikirlerine ya da düşüncelerine yaklaşımları nasıl olmalıdır? Tartışınız.

Cevap : Demokratik bir toplumda insanların birbirlerinin farklı fikirlerine ya da düşüncelerine her zaman saygılı olması gerekmektedir. Çünkü ülkemiz demokrasi ile yönetilen özgür bir ülkedir. Herkes herkesin düşüncesine ve görüşüne saygı göstermelidir.

 • 2) Bir toplumda insanların farklı düşüncelere sahip olması o topluma nasıl bir zenginlik katar? Tartışınız.

Cevap : Bir toplumda farklı düşünceler her zaman zenginliktir. Çünkü farklı görüşler farklı bilgi ve kültür içerir. İnsanların bunları bir birlerine saygı çerçevesinde anlatması kültürel olarak bireylere olumlu yansır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları MEB Yayınları

 • Sıra Sizde: Aşağıdaki görsellerdeki olumlu davranışlar nelerdir? Demokratik toplum anlayışı ile nasıl ilişkilendirilebilir? Yazınız.

Saygı ve sevgi

Cevap : Görsellerde insanlar bir birlerinin sıralarına saygı duyuyor ve kimse kimsenin önüne geçmeye çalışmıyor. Sağda ki görselde ise Araçların yaya geçidinden geçen bir yayaya yol verdiğini ve saygılı bir şoför olduğunu görüyoruz.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde: Aşağıda verilen boşluklara toplumsal hayatımızda demokrasinin önemini içeren sözcük ya da cümleler yazınız.

 • Eşitlik
 • Adalet
 • Düşünce özgürlüğü
 • İnsanlar kurallara uymalıdır
 • İnsanlar bir birlerine saygı göstermelidir.
 • Özgürlük

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 205 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde: 15 Temmuz darbe girişiminin sonuçlarını aşağıda verilen boşluğa yazınız.

Cevap : 15 Temmuz darbe girişimini sadece millet ve demokrasi kazanmıştır. Hain terör örgütü mensuplarını halkın ve güvenlik güçlerimizin çabaları ile mağlup ederek tüm dünyaya milletimizin gücünü bir kez daha gösterdik.


Sıra Sizde: Aşağıdaki tabloda demokrasiye ilişkin görüşler verilmiştir. Bu görüşlere katılıp katılmamanızın nedenini tabloya yazınız.

Sıra Sizde:Aşağıda verilen görselin size düşündürdüklerini yazınız.

Cevap : Görselde insanların bayrakları için mücadele ettiklerini görüyorum.


 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

özlem
Bireylerin birarada yaşamasını sağlayan en önemli unsurlardan biri saygıdır.Ama saygının olmadığı yerde ise kanunlar bu haklarımızı korur.Tüm bireyler kanunlara uymalıdır.
Konuya Bir Cevap Yazın


 • 3 Kayıtlı Üye
 • Son Üye admin