6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınları

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 22 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196-197-198-199 Cevapları MEB Yayınlar Nasıl Bir Yönetim?

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları MEB Yayınları

YÖNETİCİLERİMİZ VE BİZ

 • Okul idarecilerinizin sınıfınızla ya da okulunuzla ilgili alınacak herhangi bir kararda sizin düşüncelerinizi sormalarını ister misiniz? Neden?

Cevap : Evet isterim. Çünkü yapılacak bir çalışma beni doğrudan etkileyecektir. Her kararda öğrencilere bilgi verilmeli ve istekleri dinlenmelidir.

 • Sınıf başkanlığına ya da okul öğrenci meclisine aday olan arkadaşlarınızın seçim sürecinde yaptıkları hangi çalışmalar siyasi partilerin propaganda çalışmalarına benzetilebilir? Tartışınız.

Cevap : Arkadaşlarımızın okul ve bizler için çalışma sözü vermeleri, projelerini anlatmaları siyasi partilerin propaganda çalışmalarına benzemektedir.

 • Bulunduğunuz yerdeki herhangi bir sorunun çözümünde siyasi partilerin nasıl bir rolü olabilir? Tartışınız.

Cevap : Bulunduğum yerde ki bir sorunu farklı siyasi partilere mensup milletvekilleri mecliste bunu anlatabilir ve hükumete bilgi verip gereğinin yapılmasını isteyebilir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları MEB Yayınları

 • Yeşilay Derneğine ait aşağıdaki görselden sivil toplum kuruluşlarının hangi özelliklerini tespit edebiliyorsunuz? Tartışınız.

Cevap : Bütün sivil toplum kuruluşlarının ortak amacı insanların yaşamlarını kolaylaştırmak, hayatlarında olan yükleri omuzlamak ve bunu karşılıksız yapmaktır.

 • Bildiğiniz herhangi bir sivil toplum kuruluşunun yönetimin karar alma sürecinde nasıl bir rolü olabileceğini açıklayınız.

Cevap : Sivil toplum kuruluşlarında çalışan insanların bir çoğu gönüllüdür. İnsanlar yönetime rahat bir şekilde fikirlerini ve projelerini söyleyebilirler.

 • Medyaya yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç denmesinin nedenleri neler olabilir? Tartışınız.,

Cevap : Medya kuruluşları halka ülkemiz ve dünya hakkında olan biteni objektif biz açıyla aktaran en önemli unsurdur. Bu yüzden çok güçlü kabul edilmektedir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 198 Cevapları MEB Yayınları

 • Okuduğunuz habere göre Emniyet Genel Müdür Yardımcısı medyadan neden destek beklemiş olabilir? Tartışınız.

Cevap : İnsanlara ilk olarak medya mensupları bilgi verir. Medya mensupları gerçeği saptırıp farklı konular anlatırsa halkın kafasında yanlış düşünceler oluşacaktır. Emniyet genel müdür yardımcısı doğruları olduğu gibi anlatmaları için onlardan destek istemiştir.

 • Medya görevini doğru bir şekilde yerine getirmezse yönetimin karar alma süreci nasıl etkilenir? Tartışınız.

Cevap : Medya yalan yanlış bilgiler ile gerçek dışı haberler yaparak halkın farklı düşünce sitemi kazanmasını sağlar. Bazı yararlı projeler hakkında yanlış ve kötü bilgiler yayarak yönetimlerin karar alma süreçlerini zorlaştırırlar.

 • Kamuoyunun oluşmasında medyanın dışında hangi faktörlerin etkisi olabilir? Tartışınız.

Cevap : Kamuoyunun oluşmasında medyanın çok büyük bir etkisi vardır. Bunun dışında sivil toplum örgütleri, ve siyasetçilerin de etkisi çok fazladır.

 • Aşağıdaki metni okuyunuz. Buna göre yönetimin karar alma sürecinde hangi unsurların etkili olduğunu altında verilen boşluklara yazınız.

Cevap : ( Bunu kendiniz yapınız )

 • Sıra Sizde: Yönetimin karar alma sürecini etkileyen unsurları ve onlarla ilişkili sözcükleri örneğe uygun olarak noktalı yerlere yazınız.

Yönetim biçmi

 • Herhangi bir ilde belediye başkanı olduğunuzu düşünün. Karar alma sürecinde etkili olan unsurlardan en çok hangisi sizin kararlarınızı etkilerdi? Yönetimin karar alma sürecindeki unsurları karşılaştırarak gerekçelerini arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap : Beni en çok gazeteci ve medya mensupları etkiledi. Çünkü projelerim hakkında çok soru sordular ve bunları halka farklı yansıtmalarından çekindim.


 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192-193-194-195 Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

mahmut
Sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışan insanlarımızın yardıma muhtaç kişilere çok yardımları dokunuyor. Bu yardım severlikleri muhtaç kişileri mutlu ediyor.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

 • 3 Kayıtlı Üye
 • Son Üye admin