5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157-158-159-160-161 Cevapları Andol Yayıncılık

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 14 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157-158-159-160-161 Cevapları Andol Yayıncılık Halka Hizmet Veren Kurumlar

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Andol Yayıncılık 

HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR

Hazırlık Çalışması: Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Bireysel olarak bir çok farklı ihtiyaçlarımız vardır. Hastalandığımız zaman sağlık görme, gezmek istediğimiz zaman ulaşım hizmetine, tehlikede olduğumuz zaman ise güvenlik güçlerini arama haklarına sahip olmamız gerekmektedir. Bu ihtiyaçlarımızın tamamını devlet karşılamak zorundadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Andol Yayıncılık

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Eğer hastalandığımızda bizlere sağlık hizmeti vermeyen bir hastane olmasaydı hastalığımız ilerler ve belki de hayatımızı kaybederdik. Başka bir örnek vermek gerekirse güvenlik güçlerini arayarak her hangi bir ihbarda bulunamasaydık  tehlike altında kalabilir ve canımız tehlikeye girebilirdi.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Andol Yayıncılık

e-devlet ile sunulan hizmetlerden bazıları şunlardır:
-Mahkeme dava dosyası sorgulama
-Trafik cezası sorgulama
– Adli sicil kaydını sorgulama
– Vergi borcu öğrenme
– Cep telefonu ile IMEI numarasını eşleştirme
– MEB sınav yeri ve sonucu sorgulama
– Doğal afet sigortası poliçe sorgulama
e-devlet sistemine giriş ve kullanım için T.C. kimlik numaranıza ve bir şifreye ihtiyaç duyulmaktadır. e-devlet şifresi, Türkiye’nin herhangi bir PTT şubesinden alınabilir. Genel Ağ üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine girilerek T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet hizmetlerinden yararlanılabilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Andol Yayıncılık

Sıra Sizde

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?
Cevap : Belediyeye başvurarak durumu anlatır ve bir çözüm bulunmasını isterdim.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Cevap : Belediye ve gerekli sosyal yardımlaşma derneklerine başvurur ve durumu anlatırdım. Ayşe teyze için gerekenin yapılmasını sağlardım.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?
Cevap : Aileme anlatır ve ailemin gerekli mecralara ulaşarak durumu anlatması ve arkadaşımın okula yazdırılmasını sağlardım.


 

Hale
Halka hizmet veren kurumlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için yazılmış mükemmel.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin