5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157-158-159-160-161 Cevapları Anadol Yayıncılık

Bu konu Zülal Güneş tarafından 1 ay önce açıldı, 62 kere okundu ve Henüz Cevap Yok.
Zülal Güneş
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 2 ay önce
Konu Sayısı: 158
Yanıt Sayısı: 0
1 ay önce

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 6.ÜNİTE: ETKİN VATANDAŞLIK: HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR Cevapları

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Andol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir?  Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Sağlıklı yaşama, beslenme, barınma, eğitim bizim bireysel ihtiyaçlarımızdır. Bireysel ihtiyaçlarımızı karşılamak için ekonomik özgürlüklerini çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Andol Yayıncılık

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşünceleriniz arkadaşlarınızla paylaşınız.

arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bizim ihtiyaçlarımızı karşılamak için hizmet veren kurumlar vardır. Bunlar olmasaydı ihtiyaçlarımızı karşılayamazdık. Toplumda bir düzen içerisinde yaşamamız için gerekli olan kurumlardır.

Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine ” Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri  varsa sokakta kalan kişileri barınma mekanına yönlendirmek için neler yapılması  gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer yaşadığınız yerdeki belediyenin böyle bir hizmeti yoksa belediyeye dilekçe yazarak bu hizmeti vermelerini talep ediniz. Dilekçe yazma sürecinde Türkçe öğretmeninizden yardım alabilirsiniz. 

Cevap: Bu kısmı sizin yapmanız gerekmektedir


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Andol Yayıncılık

Çevrenizde bulunan resmi kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu hakkında elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması yapınız. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)

Devletin verdiği eğitime katkıda bulunmak amacıyla 1995 tarihinde kurulan bir kurumdur. ilk kurulduğu yer İstanbul’dur. İlk okul ve orta öğretim çağındaki çocukların kendini ifade edebilmeleri, yeteneklerini eğlenerek öğrenmeleri için destek veren bir kuruluştur. BU vakıfta gönüllü olarak çalışmak isteyen kişiler 18 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız. 

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi  için ne yapılması gerekmektedir?

Cevap: Bulunduğumuz yerin belediyesine şikayette bulunmamız gerekir.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe Teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Cevap: Sosyal yardımlaşma kurumlarına bilgilendirerek yardımcı olmaya çalışabiliriz.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

Cevap: İlk olarak ailesi ile iletişime geçerim. Bundan sonuç alamazsam gerekli yerlere haber veririm.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 149-150-151-152 Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Konuya Bir Cevap Yazın


  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin