5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 148-149-150-151-152-153-154 Cevapları ADA Yayınları

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 49 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 2 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 148-149-150-151-152-153-154 Cevapları ADA Yayınları İnsan ve Çevre İlişkisi

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları ADA Yayınları 

2. İnsan ve Çevre İlişkisi

Çevremiz

Yandaki fotoğrafı inceleyiniz. Fotoğrafta neler görüyorsunuz? Yaşadığınız çevreyi incelediğinizde çevrede neler bulunduğunu söyleyebilir misiniz? İnsanların çevreyle etkileşimleri nasıl olabilir?

Cevap : Yukarıda ki fotoğrafta birçok bitki görüyorum. Benim yaşadığım çevrede de bir çok farklı bitki türü var. Gül, papatya gibi bir çok güzel kokulu çiçek var. Biz insanların çevre ile etkileşimi çok önemlidir. Çevremize verdiğimiz zararlar bize veya bizden sonra gelecek nesillere zarar olarak geri dönecektir.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları ADA Yayınları 

İnsan ve çevre arasındaki etkileşim sonucunda çevrenin nasıl kirlendiğini öğrendik. Peki çevremizdeki sorunlar neler olabilir?

Cevap : İnsanlar bilinçsizce piknik alanlarını kirletmektedir. Bunun asıl sebebi bilgisizlik ve bilinçsizliktir. İnsanlarımızı çevreye duyarlı bireyler haline getirmek için küçük yaşta eğitmeliyiz. Çevremizde hava, su ve toprak kirliliği gibi bir çok sorun vardır.

2. Etkinlik: Çevre Sorunları

Soruları Cevaplayalım

• Çevrenizdeki veya ülkemizdeki en önemli çevre sorunu nedir?
Cevap : Çevremde ve ülkemde en önemli çevre sorunu hava kirliliğidir. Hava kirliliği yüzünden bir çok kuş türü buralardan uzak diyarlara göç etmektedir.

• Çevre sorunlarını çözmek için üzerimize düşen sorumluluklarımız nelerdir?
Cevap : Çevre sorunlarını çözmek için her bireye görevler düşmektedir. Bireylerimizin bilinçli ve çevresine duyarlı kişiler olmalıdır. Aksi takdirde bir çok çevre sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz.

• Eğer siz bir yönetici veya yetkili kişi olsaydınız ne gibi tedbirler alırdınız?
Cevap : Ben yaşadığım yerde bir yerel yönetici olsaydım bölge halkına seminerler düzenler bilgiler verirdim.

  • Çevre kirliliğini önlemek ve kirliliği temizlemek için neler önerirsiniz? Aşağıdaki kutuların içine yazılanları okuyarak sizde başka örnekleri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Çevre kirliliğini önlemek için çöp kutularını arttırır ve insanlarımızı bilinçlendirecek organizasyonlar düzenlerdim.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları ADA Yayınları 

  • Peki çevre kirliliğinin gelecekte ne gibi sonuçları olabilir?
    Cevap : Gelecekte bir çok farklı maskeler takmak zorunda kalabiliriz. Hava kirliliği yüzünden sağlıklı yaşamlar süremeye biliriz. 


Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

emre
Fotoğrafta gördüklerim arasında bir baba ve oğlunu, çok güzel yüzlerce çiçeği görüyorum. Ülkemiz bitkiler bakımından çok zengindir farklı çeşitlerde bitkiler yetişir.
Konuya Bir Cevap Yazın


  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin