5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 142-143-144-145-146 Cevapları ADA Yayınları

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 22 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 2 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 142-143-144-145-146 Cevapları ADA Yayınları Işık Nasıl Yansıyor ?

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları ADA Yayınları 

Biyoçeşitlilik Nedir?

  • Kaç kuş türü biliyorsunuz? Bunların adlarını sayabilir misiniz? Peki kaç çiçek türü biliyorsunuz? Kaç çiçek çeşidi sayabilirsiniz?

Cevap : Bildiğim bir sürü kuş türü var. Papağan, Karga, Kanarya, kartal ve şahin gibi kuşları biliyorum. Çiçek olarak ise Papatya, gül ve nilüfer çiçeğini  biliyorum 

Gazete haberi

  • Yukarıdaki gazete haberinde de okuduğunuz gibi sizin bulunduğunuz bölgede de o bölgeye ait canlılar var mı?

Cevap  :  Bizim bu bölgeye ait özel bir canlı yok. Ama daha çok beyaz güvercinleri uçarken görmekteyim.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları ADA Yayınları 

1. Etkinlik: Yörelerimizin Zenginlikleri

So­ru­la­rı Ce­vap­la­ya­lım

• Yaşadığınız çevre, bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından zengin mi?
Cevap : Yaşadığım bölgede bir çok dağlık ve yeşil alan olduğundan dolayı bir çok bitki ve hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu geniş doğal çevrede canlı varlığı oldukça zengindir.

• Yaşadığınız çevredeki bitki ve hayvan çeşitliliğinin doğal yaşam için önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tahminlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap : Yaşadığım çevrede bitki ve hayvan çeşitliliği doğal yaşamın dengeli bir şekilde devam etmesi açısından çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse kurbağalar sinekleri yemezse ortalık sinekler ile dolar. Bir canlının eksikliği doğal dengeyi fazlasıyla bozmaktadır.

• Bir bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliği biyoçeşitlilik olarak adlandırılmaktadır. Peki biyoçeşitliliğin doğal yaşam için önemi ne olabilir?
Cevap : Doğal yaşam ve dengenin sağlanması canlı hayatını da doğrudan etkiler. Kurbağalar sinekleri yemezse ortalıktan sinekler ile dolar örneğini yukarıda vermiştik. Bunun gibi bir çok örnek vardır. Biyoçeşitlilik bu açıdan doğal yaşamın dengesinin korunması için çok önemlidir.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları ADA Yayınları 

• Biyçeşitliliğin doğal yaşam için önemli olduğunu biliyorsunuz. Peki dünya üzerinde veya çevrenizde biyoçeşitliliğe zarar veren etkenler olduğunu biliyor musunuz?
Cevap : Çevremde ve dünya genelinde  biyoçeşitliliği azaltan bir çok etken vardır. Örnek vermek gerekirse Fabrikalardan çıkan atıkların bazılarının nehir ve denizlere boşaltılması. Bu etken denizde yaşayan canlı varlıklara zarar vermesi hatta hayatlarını kaybetmesine sebep olur. Buda biyoçeşitliliğin azalmasına sebebiyet verir.

•  Ülkemiz, biyoçeşitlilik yönünden zengin bir yerdir. Ülkemizdeki ormanlık alanların gittikçe azaldığını çeşitli kaynaklardan okuyor veya işitiyor olabilirsiniz. Peki bu azalmaların nedeninin ne olduğunu biliyor musunuz?
Cevap : Bunun temel sebebi izinsiz ağaç kesimi ve dengesiz yerleşkelerdir. Ormanlarda izinsiz ağaç kesen ve evler yapan insanlar yüzünden bir çok canlı türü hayatını kaybetmekte ve biyoçeşitliliğin azalmasına sebebiyet vermektedir.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları ADA Yayınları 

•  Peki biyoçeşitliliği tehdit eden faktörleri nasıl azaltabiliriz?

Cevap : biyoçeşitliliği tehtid eden faktörleri azaltmak için iş veren ve insanlarımızı bilgilendirmeli bu konunun ciddidiyetini anlatmalıyız.


 

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 135-136-137-138-139 Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

mert emre
Bizimde yaşadığımız çevre de bir çok canlı var. Bazen inek ve koyunlar bizim evin önünde geçiyor. Ama daha çok kedi ve köpekler dolaşmaktadır. Bazı arkadaşlarım kartal ve şahin gördüklerini söyledi ama halen inanasım gelmiyor.
Konuya Bir Cevap Yazın


  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin