Anasayfa Fen Bilgisi Makaleler Türkçe
24 Nisan 2019, 1:00
Mehmet
Yönetici
Konu Sayısı: 1261

5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 125-126-127 Cevapları ADA Yayınları

5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 125-126-127 Cevapları ADA Yayınları Işık Nasıl Yansıyor ?

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları ADA Yayınları 

Deniz’in Buluşu

Deniz, yoğun geçen bir ders gününü geride bırakıp eve gelmişti. Yorgundu ve karnı çok açtı. Mutfaktan gelen kekin kokusu, iştahını iyice artırmıştı. Okul kıyafetlerini değiştirip ellerini yıkadıktan sonra yemek masasına oturdu. Annesinin, keki masaya getirmesini beklerken bir yandan da günlük ödev kağıdına göz gezdiriyordu. (…)


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları ADA Yayınları 

  • Kullandığınız cisimleri, ışığı geçirme durumlarına göre aşağıdaki tabloya kaydediniz. Böylece cisimler arasında ışığı geçirme durumlarına göre gruplandırma da yapmış olursunuz.

Cevap : 

Cisimler Işığı az geçirdiIşığı geçirmedi.Işığı çok geçirdi.
KitapX
Buzlu CamX
Pencere CamıX
Defter YaprağıX
TahtaX
KartonX

Soruları Cevaplayalım

• Hangi cisimler ışığı geçirdi, hangileri geçirmedi?

Cevap : Yukarıda ki tabloya göre ışığı geçiren cisimler, Buzlu cam ve defter yaprağı , pencere cam gibi maddeler ışığı geçirdiler.

• Işık kaynağının önünde arkadaşınız dursaydı aydınlatılan bölgede nasıl bir değişiklik olmasını beklerdiniz? Tahmininizi test ederek doğrulayabilirsiniz.

Cevap : Işık kaynağının önünde arkadaşım dursaydı ışığın ilerleyişini kesmesini ve kırılmasını beklerdim. Arkadaşım katı bir yapıya sahip olacağı için ışığı keserdi.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları ADA Yayınları 

  • Yatak odanızın duvarları, ışığı pencerenizde ki cam gibi bütünüyle geçirseydi bu durumdan yaşamınız nasıl etkilenirdi? Pencereleriniz de cam yerine tahta kaplı olsaydı bu durumda neler olurdu?

Cevap : Yatak odamın duvarı bir cam gibi ışığı geçirseydi güneş ve diğer ışık kaynakları beni rahatsız ederdi. Eğer camlarım yerine bir tahta olsaydı odam karanlık olurdu ve hiç bir şey göremezdim.

  • Akvaryumlar, ışığı iyi geçiren camdan yapılmamış olsaydı içindeki balıkları seyredebilir miydiniz?

Cevap : Akvaryumlar ışığı geçirmeyen maddelerden yapılsaydı balıkların yüzüşünü izleyemezdim. Çünkü katı maddelerin ardını görmemiz imkansızdır.

  • Yandaki fotoğraflara bakarak hangi maddenin saydam ve yarı saydam olduğunu, hangi maddenin saydam olmadığını söyleyebilir misiniz?

Cevap : Yandaki Fotoğrafa göre saydam olan maddeler cam ve büyüteçtir. Yarı saydam olanlar ise bardak ve gözlüktür. Saydam olmayan maddeler ise masa tenisi raketi ve lastik maddeleridir.


 

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 124 Cevapları ADA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

bağlantı

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.