4 Temmuz 2019, 22:14
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1261
Mesajlar
0

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 77-78-79-80-81 Cevapları TUNA Yayınları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı 77-78-79-80-81 Cevapları Tuna yayınları 3. Ünite İnsanlar, Yerler ve Çevreler, Yaşadığım Yer

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları Tuna yayınları

Haritalar olmasaydı neleri yapmakta zorlanırdık? Neden?

Cevap : Haritalar olmasaydı pilotlar ve şoförler yönlerini bulmada çok zorluk çekerdi. Haritalar neyin nerede olduğunu küçültülmüş olarak görmemizi sağlayan en önemli unsurdur.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları Tuna yayınları

Türkiye fiziki haritası üzerinde yaşadığınız yeri incelediğinizde hangi renklerin bulunduğunu görüyorsunuz? Bu renklerden yola çıkarak yaşadığınız yerin coğrafi özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap : İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul ülkemizin en büyük şehridir. yaklaşık 20 milyon insan yaşamaktadır. Şehri ikiye bölen bir boğaz vardır. Boğazın bir tarafı Avrupa bir tarafı Asya Kıtasındadır. İstanbul sanayi ve turizim açısından çok gelişmiş bir şehirdir. Bunun dışında coğrafi haritalarda yeşil renkler ile gösterilir. İstanbul düz bir alanda bulunduğu için yeşil renkler ile boyanmıştır.

Yaşadığınız yerin coğrafi özellikleri hakkında bilgi veren hikâye, efsane, şiir, türkü vb. eserler var mıdır? Varsa bunlara hangi örnekleri verebilirsiniz?

Cevap : Yaşadığım şehir olan İstanbul hakkında bir hikaye ;

Sarnıçtaki Medusa’lar

Yerebatan Sarnıcını gezdiğinizde adımlarınızın son bulduğu yerde karşınıza Medusa başının yer aldığı iki taş blok çıkar. Birinin ters diğerinin yan durduğunu görürsünüz. Sarnıçtaki Medusa başları konusunda ne arkeologlar ne de tarihçiler tek görüşte uzlaşabilmiş değil… Öne çıkan üç hikâyeye var:İlk hikâye: sarnıç inşa edilirken de özellikle bu Medusa başları yerleştirilmiş ve hem şehri hem sarnıcı koruduğuna inanılmış.İkinci hikâye: İlkine oldukça zıt! Çünkü Medusa’nın paganist bir kültüre ait olduğu ve Hristiyanlık ile bağdaştırılamayacağına dayanıyor.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 80 Cevapları Tuna yayınları

Şiirden hareketle Oltu’nun coğrafi özellikleri ve yeryüzü şekilleriyle ilgili olarak hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Cevap : Genel olarak dağlık,tepe ve engebeli bir arazisi vardır. Ovaları ise düz ve yeşildir.

Şiirde Oltu’nun hangi doğal kaynaklarından söz edilmektedir?

Cevap : Oltu taşından bahsedilmektedir.

Efsanede anlatılan olayın geçtiği yerin coğrafi özellikleriyle ilgili olarak hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

Cevap : Efsanelere göre olayın geçtiği yerde , Sarp kayalar, dik yamaçlar ve dağlık alanlar öne çıkmaktadır.

Ülkemizin farklı yerlerinin coğrafi özelliklerini anlatan edebî ürünlere başka hangi örnekleri verebilirsiniz?

Cevap : Hikayeler, efsaneler, masallar, öyküle ve şarkılar.

Sınıfınızda gruplar oluşturarak her grubun yaşadığınız yerin coğrafi özelliklerini anlatan bir şiir, hikâye, destan veya efsane seçmesini sağlayınız. Grubunuzun seçtiği edebî ürünle ilgili kapsamlı bir araştırma yapınız. Çalışmanızı tamamladıktan sonra edindiğiniz bilgileri grup sözcüleriniz aracılığıyla arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap : ( Bunu kendiniz yapınız )

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler 73-74-75-76 Cevapları TUNA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 03 Eylül 2019 | 07:23:45
  Emre

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Haritalar sayesinde ülkemizin sınırılarını çok iyi şekilde biliyoruz.Ve ülkemizin sınır komşularını inceleyebiliyoruz.Yol bulmakta kullanıyoruz.Haritalar da hayatı kolaylaştırıyor.

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.