16 Nisan 2019, 13:00
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1261
Mesajlar
0

4. Sınıf Sosyal Bilgiler 167-168-169-170 Cevapları TUNA Yayınları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 167-168-169-170 Cevapları Tuna yayınları Özgürlük ve Bağımsızlık

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Tuna yayınları

ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK

Soru: Ulusal egemenlik sözünden ne anlıyorsunuz?

Cevap : Ulusal egemenlik sözünden ülkemizin her bireyinin özgür olduğunu, bütün temel haklara sahip olduğunu anlamaktayım. Tek adamın yönettiği yönetim şeklinden Cumhuriyet sistemine geçiş yapıldıktan sora ulusal egemenliğin millete geçmesi ile birlikte özgürlüğün elde edildiği bir çok kavramı anlaya bilmekteyiz.

Soru: Mustafa Kemal’in bağımsızlığa önem vermesinin nedenleri neler olabilir?

Cevap  : Mustafa Kemal Hayatının her döneminde tek amacının Türk Milletinin özgürlüğü, refahı ve bağımsızlığı olduğunu dile getirmiştir. Modern ve gelişmiş bir ülke olabilmek için bağımsızlığı yönetene değiş ülkenin her bireyine ait olmasını istemiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Ülkemizi kısa sürede gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmış ve bu aşamada bağımsızlığın Millete verilmesinin çok önemli yeri olmuştur.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Tuna yayınları

Soru: Bağımsız bir ülkenin vatandaşı olmasaydınız hangi özgürlüklerden yararlanamazdınız?

Cevap :  Bağımsızlık bizlerin haklarımızı kullanabildiğimiz, yönetimde hakkımız olduğu ve bunlara benzer bir çok haklardan yararlanmamızı sağlayan unsurdur. Bağımsız olmayan bir ülkenin vatandaşı olsaydım eğer oy kullanamazdım, seçme ve seçilme hakkım olmaz, dilekçe yazma, hakkımı arama gibi haklarımdan mahrum kalırdım. Bağımsızlık bir milletin özgürlüğünü niteleyen en önemli unsurdur.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları Tuna yayınları

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler 163-164-165-166 Cevapları TUNA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 09 Haziran 2019 | 18:49:27
  Mümtaz

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Ülkemizde Cumhuriyet sistemi sayesinde bir çok köklü değişime gidilmiş. Bence bu değişimler sayesinde o zamana göre kısa sürede bir gelişme kat ettik. Osmanlı devletinden kalan borçları bu şekilde kısa sürede ödedik. Bağımsızlığı Türk halkına vererek Atatürk bir devrimi gerçekleştirmiştir. Ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız millette olması özgürlük açısından çok önemli bir unsurdur.

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.