30 Ağustos 1922’de Ne Oldu?

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 15 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

30 Ağustos 1922’de Ne Oldu?

Yunan ordusu Türk topraklarının bir kısmını istiyordu. Bu amaçla da Türk ordusuna karşı savaş başlatmıştır. Türk ordusu ise elbette bu işgallere karşı sesiz kalamazdı. 30 ağustos 1922 tarihinde ülkemizi işgal etmek isteyen yunan ordusu ile kahraman Türk ordusu Kütahya ilimize bağlı olan Dumlupınar köyü yakınlarında savaşmışlardır.

Bu savaşın ulu önder Mustafa Kemal’in başkomutanlığı döneminde meydana gelmesinden dolayı başkomutan meydan muharebesi olarak anılan bir savaştır. Bu savaşla birlikte Türk ordusu yunan işgallerine karşı başarı sağlamış ve kurtuluş savaşının kesin bir şekilde zaferle sonuçlanmıştır. Ülkemizin kaderini belirlemesi ve düşmanlardan kurtulması açısından büyük önem arz eder.

Bu sebeple de ülkemizde sembolik olarak kutlanan ve her yıl 30 ağustos tarihinde okullarda sokaklarda ve evlerde zafer bayramı olarak kutlamaktayız. 30 ağustosun zafer bayramı olarak kutlanması ise ilk kez 1924 yılında afyon şehrinde yapılmıştır. Sonrasında ise 1926 yılından itibaren her yıl ülkemizde 30 ağustos “zafer bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Bu sebeple de ülkemizde sembolik olarak kutlanan ve her yıl 30 ağustos tarihinde okullarda sokaklarda ve evlerde zafer bayramı olarak kutlamaktayız.

Bir önceki yazımız olan Arkadaşınızın oyun oynarken kurallara uymaması sizi nasıl etkiler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Yunanlılar türk topraklarının bir kısmını değil bence yapabilseler tamamını almak istiyorlardı.Türklerle olan sorunlarından dolayı ellerinden gelse tüm türkleri soykırım yaparlardı ama yüce türk ordusu imkansızlıklar içnde savaşı kazandı
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin