auto
18 Nisan 2019, 2:00
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1262
Mesajlar
0

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192-193 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192-193 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Temaya Hazırlık

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

TEMAYA HAZIRLIK

1. “Kurtuluş Savaşı” sizin için ne ifade ediyor? Yazınız.

Cevap : Kurtuluş savaşı dedelerimizin ninelerimizin toprakları için bayrakları için, özgürlükleri için vermiş olduğu direniş mücadelesidir. Kanla kazanılan bu toprakları ancak kanla vereceklerini düşman devletlere bu mücadelede onları büyük bir hezimete uğratarak göstermiştir. Kurtuluş Savaşı ülkemizin bekası ve varlığının devamı için yapılmış olan en önemli savaşlardan birisidir.

2. “Bayrak” kelimesi size neleri çağrıştırıyor? Yazınız.

Cevap : Bayrak kelimesi bana bağımsızlığı, özgürlüğü ve direnişi çağrıştırıyor. Atalarımızın bayrağımız göklerde dalgalansın, gelecek nesiller yani bizler bu bayrak altında huzurlu yaşayalım diye savaşıp can vermeleri geliyor aklıma.

3. Atatürk nelere önem verirdi? Açıklayınız.

Cevap : Atatürk her zaman Türk milletinin huzuruna, modern bir hayat yaşamasına, bilime, teknolojiye ve adalete önem veriyordu. Gelişmiş ülkelerin gerisinde ezilmemek için bir çok yenilik getirerek Türk insanının kısa sürede batılı ülkeler ile eşit konuma getirmiştir.

4. Tema boyunca sözlüğünüzü, kelime defterinizi, atasözleri ve deyimler sözlüklerinizi yanınızda bulundurunuz.

Cevap : (Bunu kendiniz yapmalısınız.)


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

Aşağıda verilen görseli inceleyiniz. Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’le ilgili neler biliyorsunuz? Anlatınız.

Cevap : Atatürk Kurtuluş savaşı ateşini yakmak için Anadolu’nun bir çok ilinde kongreler düzenlemiş Türk insanının vatanı ve bayrağı için bir çatı altında birleşmesini sağlamıştır. Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve liderlik vasfı ile Türk insanı küçüğünden büyüğüne bir araya gelerek topraklarını savunmuş ve son düşman askeri topraklarından yok olana kadar savaşmıştır. 


 

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 188-189 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 10 Haziran 2019 | 14:38:57
  Merve

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Kurtuluş savaşı ülkemizin her bölgesinde farklı yöntem ve farklı kahramanlıklarla kazanılmış tarihi bir zaferdir. Ülkemizin kurucusu olan Atatürk kurtuluş savaşı kıvılcımını ateşleyen komutandır. Bu yüzden Atatürk ülkemizin düşmanlardan arındırılmasında çok büyük rol oynamıştır. Böyle güzel tarihi bilgileri öğrenmek beni çok mutlu ediyor.

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.