3. Sınıf Hayat Bilgisi Sayfa 201-202-203-204 Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

Bu konu admin tarafından 2 sene önce açıldı, 19 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
2 sene önce

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 201-202-203-204 Sayfa  Cevapları Evrensel İletişim Yayınları Yönümüzü Nasıl Buluruz?

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 202  Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

YÖNÜMÜZÜ NASIL BULURUZ?

Doğadan yararlanarak nasıl yönümüzü buluruz? Açıklayınız.
Cevap:  Sağ kolumuzu güneşin doğduğu tarafa gelecek şekilde kollarımızı açalım. Bu durumda sağ kolumuz doğuyu, sol kolumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi gösterir. Diğer yöntemler ise karınca yuvaları, ağaç yosunları ve kutup yıldızıdır.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 204  Cevapları Evrensel İletişim Yayınları

ÇALIŞMA YAPALIM

• Doğayı gözlemleyerek yönümüzü bulmak için hangi yöntemleri kullanabiliriz? Yazınız.
Cevap: Sağ kolumuzu güneşin doğduğu tarafa gelecek şekilde kollarımızı açalım. Bu durumda sağ kolumuz doğuyu, sol kolumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi gösterir. Karınca yuvaları yuvanın topraklarını kuzeye doğru yığarlar yuvanın ağzı ise güneye bakar. Bir diğer yöntem ise ağaç  ve kaya yosunları çıktığı yerler kuzey yönüdür.

• Aşağıdaki metni okuyunuz. Metindeki boşlukları uygun kelimelerle tamamlayınız.

Güneşin doğduğu yöne doğu, battığı yöne batı denir. Güneşin doğduğu tarafa sağ kolumuzu uzattığımızda sağ, kolumuz, doğu yönünü gösterir. Sol kolumuz batı önümüz kuzey, arkamız ise güney yönüdür. Yönümüzü en doğru şekilde pusula ile buluruz. Pusulanın boyalı ibresi kuzey yönünü gösterir.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Sayfa 198-199-200 Cevapları Evrensel İletişim Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

beyza
Babam ve amcamla ormanda kamp yaparken geceleri yıldızlara bakarak yönümüzü bulduğumuzu hatırlıyorum. Yıldızlar ile nasıl yönünü buldu gerçekten çok inanılmaz.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin