auto
3 Kasım 2019, 14:51
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1262
Mesajlar
0

3. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 114-115-116 Cevapları TUNA Yayıncılık

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları TUNA Yayıncılık IŞIK KAYNAKLARI

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları TUNA Yayıncılık

Işık Kaynağı Nedir?

Cevap:Görmemizi sağlayan enerji ışıktır.Işık yayarak çevresini aydınlatan her şey ışık kaynağı‘dır.En büyük ışık kaynağımız ise Güneş’tir.

Doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olarak ikiye ayrılır.Kendiliğinden ışık üreten doğal ışık kaynağıdır.Yapay ışık kaynağı ise gece daha iyi görebilmemiz için olan insanlar tarafından yapılan ışıklardır.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları TUNA Yayıncılık

“Işık Kaynakları” isimli etkinliği yaparak çevremizde bulunan doğal ve yapay
ışık kaynaklarını belirleyelim.

IŞIK KAYNAKLARI

Gerekli Malzemeler:
karton, yapıştırıcı, ışık
kaynakları görselleri.

Amaç: Işık kaynaklarını sınıflandırmak

1. Çevremizdeki ışık kaynaklarını gözlemleyelim.
2. Gözlemlerimizden yararlanarak doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları
olmak üzere iki liste hazırlayalım.
3. Listelerdeki örneklerin yer aldığı bir poster hazırlayalım.

 

Doğal ve yapay ışık kaynaklarına çevremizden örnek verelim.

Cevap:

Doğal ışık kaynakları; Güneş,yıldızlar,ateş böcekleri,yıldırım,şimşek ve fener balığı gibi örnekler doğal ışık kaynağıdır.

Yapay  ışık kaynakları ise insanlar tarafından üretilen; Ampul,mum,fener,gaz lambası,trafik ışıkları,kandil ve meşale gibi kaynaklar yapay ışık kaynaklarıdır.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 111-112-113 Cevapları TUNA Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 • 19 Aralık 2019 | 15:47:11
  Anonim

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Işık cisimleri görmemizi hatta cisimleri renkli görmemizi sağlarlar.Işık az ise ortamda cisimleri renksiz görürüz.Siyah beyaz şeklinde.Dünyanın gündüzleri ışık kaynağı güneştir geceleri ise ay ve yıldızlardan gelen ışık yansımaları

   
  Bağlantı
 • 29 Aralık 2020 | 04:04:52
  Gizem

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Işık kaynağı çevremizi görmemize yardımcı olan kaynaklardır. Doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal olanlar kendiliğinden bulunan yani güneş, ay, yıldızlar, ateş böceği gibi ışık kaynaklarıdır. Yapay ışık kaynakları ise insanlar tarafından yapılan fener, gaz lambası, sokak lambası gibi kaynaklardır.

   
  Bağlantı
 • 04 Ocak 2021 | 22:43:25
  Naciye

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Çevremizde Gördüğümüz her Işığın bir kaynağı bulunmaktadır Bu kaynaklar ikiye ayrılmaktadır doğal ve yapay ışık kaynakları olmak üzere 2 çeşit kaynağımız vardır doğal ışık kaynakları güneş ay yıldız ateş böceği gibi kaynaklardır yapay ışık kaynakları ise insanlar tarafından yapılan lamba fener gaz lambası gibi kaynaklardır özellikle ışık kaynaklarını karanlık ortamlarda kullanmaktayız doğal ışık kaynaklarından Güneş gündüz vaktinde olup her tarafı en çok aydınlatan ışık kaynağıdır akşamları ise ay ve yıldız başta olmak üzere bulunan ışık kaynakları bizim etrafı görmemize yarar fakat yine de etrafı tam bir şekilde aydınlatamaz. Bundan dolayı yapay ışık kaynaklarını en çok akşam vakti tercih etmekteyiz dışarı çıktığımız zaman sokak lambaları etrafı görmemize yarar evler değilse lambalar bulunmaktadır

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.