auto
11 Nisan 2019, 2:01
 
Forum Yöneticisiadmin
Üyelik
Gizli
Nerden?
Türkiye
Konular
1262
Mesajlar
0

3. Sınıf Fen Bilgisi Sayfa 160-161-162 Cevapları Anadol Yayıncılık

3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 160-161-162  Cevapları Anadol Yayıncılık  Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Sorusu: Yakın çevrenizde gördüğünüz canlı varlıklar nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Yakın çevremizde bir çok canlı vardır. Bu canlıların bazıları evlerimizde bazıları ise sokakta yaşamaktadır. Evcil olan hayvanlar kedi ve köpektir. Kedi ve köpekleri evlerimizde ve sokaklarımızda da görmekteyiz. Bunların dışında karınca, sinekler ve kuşları da günlük hayatta sıkça görmekteyiz.


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Anadol Yayıncılık

Sözlerini okuduğunuz şarkıda hangi varlıkların isimleri geçmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Sözlerini  okuduğum şarkıda bir çok varlığın ismi geçiyordu. Söylemek gerekirse bu varlıklar ;  kırmızı balık, göl, Balıkçı Hasan, olta, sepet gibi varlıklar geçmekteydi.

Şarkıda isimleri geçen varlıklardan bazıları canlı, bazıları da cansızdır. Varlıklar, canlı varlıklar ve cansız varlıklar olmak üzere iki grupta incelenir.

Canlı varlıklar : Şarkıda kırmızı balık, Balıkçı Hasan karakterleri canlı varlıklardır. Sebebi ise bu varlıkların düşünebilme, hareket edebilme ve üreye bilme yeteneklerine sahip olmalarıdır. Bu özelliklere sahip olan her şey canlı varlıktır.

Sizce şarkıda geçen başka hangi sözler kırmızı balık ve Balıkçı Hasan’ın canlı olduğunun kanıtıdır. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : “Balıkçı hasan seni tutacak, seni sepetine atacak” gibi sözler balıkçının hareket yeteneğine sahip olduğunu gösterir ve bunlar canlı varlıkların özelliklerindendir. 

Canlı varlıkların bir diğer özelliği ise yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmeleridir. Şarkıya göre Balıkçı Hasan beslenmek için kırmızı balığı oltayla yakalamaya çalışıyor. Kırmızı balık ise beslenmek için oltanın ucundaki yeme yaklaşıyor.

Siz de çevrenizde bulunan canlı varlıklara örnekler veriniz.

Cevap : Çevremde balı,kuş,sinek,köpek,kedi,tavuk ve karınca gibi bir çok canlı varlık vardır.


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları Anadol Yayıncılık

Cansız Varlıklar :  göl,olta ve sepet gibi varlıklar cansızdır. Çünkü bunların bir kısmı insan üretimi bir kısmı ise doğa mucizesidir. Kendiliğinden hareket edemez, düşünemez ve üreyemezler.

Göl, sepet ve olta canlı varlıklar olmadıkları için beslenmek zorunda da değillerdir. Siz de çevrenizde bulunan cansız varlıklara örnekler veriniz.

Cevap : Çevremde bir çok cansız varlık vardır. Cansız varlıklar hareket edemez, kendiliğinden var olamaz ve üreyemezler. Cansız varlıklara örnek olarak, sandalye, masa, kapı, bilgisayar ve telefon gibi ürünleri örnek olarak verebiliriz.

 • 25 Nisan 2019 | 16:04:53
  batuhan

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Bizim evin bahçesinde bir sürü kedi ve kuş var. Bence bu varlıklar çeşitlilik bakımından bizlere zenginlik katıyor. Onlara her gün su ve yiyecek vermekte bizim görevimiz.

   
  Bağlantı
 • 24 Kasım 2020 | 23:42:50
  Merve

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Çevremde pek çok canlı varlık bulunmaktadır. Hem evimiz de hem de sokakta bulunan canlılar vardır. Ev içerisinde bulunan evcil hayvanlar, baktığımız bitkiler birer canlılardır. Aynı zamanda sokakta da kedi, köpek, karınca, kuş gibi hayvanlar da birer canlı örnekleridir. Cevaptaki gibi pek çok canlı bulunmaktadır. Sadece bunlar hayvanlarla kısıtlı değildir. Bitkilerde bunların arasında yer almaktadır.

   
  Bağlantı
 • 29 Kasım 2020 | 22:58:29
  Kübra

  Konular
  10
  Mesajlar
  1

  Cevaplarınızın hepsini çok beğendim. Ödevlerim için her zaman bu siteyi kullanacağım.

   
  Bağlantı
 • Yalnızca Uzun Yorumlar Kabul Edilecektir - Konuyu Geliştirecek Bir Yorum Yazınız. 💬


  Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S
  2019-2021, Forum Eodev.
  Forum e-Odev Copyright © 2019-2020
  Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.