3. Sınıf Fen Bilgisi Sayfa 141-142-143 Cevapları Anadol Yayıncılık

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 17 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1381
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 141-142-143 Cevapları Anadol Yayıncılık 5. Çevremizdeki Işık ve Sesler – İnsan Kulağı Her Sesi İşitir mi


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları Anadol Yayıncılık

Anneniz ile aynı odadayken sesini rahatlıkla duyabilirsiniz.Fakat anneniz size mutfaktan seslendiğinde sesini duymanız zorlaşır. Sizce bu durumun sebebi nedir?

Cevap : Annem ile aynı odada iken sesini daha iyi duyarım çünkü onun sesinin bana ulaşmasını engelleyecek fiziksel bir engel yoktur. Fakat annem bana mutfaktan seslendiği zaman sesini duymakta güç çekerim. Bunun sebebi sesin dalgalar halinde yayılmasıdır. Dalgalar mutfaktan çıkıp benim bulunduğum odaya gelene kadar bir çok engele (Dolap,duvar,kapı) çarpa bilir. Bunun sonucunda da ses dalgalarının gücü azalır ve bir kısmı bize ulaşır.

3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları Anadol Yayıncılık

Araştırma sorusu:İnsan kulağı her sesi işitebilir mi ?

Cevap : İnsan kulağı bir çok sesi işitip ayırt edebilecek özelliğe sahip olsa da her sesi işitemez. İnsan kulağı sadece işitebileceği frekanstaki sesleri algılaya bilir.

Deneyde bazı sesleri işittiğiniz hâlde bazı sesleri işitememenizin sebebi nedir?

Cevap : Deneyde çıkarttığımız seslerin şiddetleri farklıydı. Kısık şiddette çıkartılan sesleri işitemedim çünkü kulağım o kadar küçük şiddetteki sesleri işitecek özelliğe sahip değildir.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Fen Bilgisi Sayfa 139-140 Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

melike
uzaktaki kişinin seslerini daha az duymamızın nedeni sesin gelirken farklı engellere çarparak enerjisini yitirmesidir. Yakınımızda olsa çok daha iyi duyabiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin