3. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24 Cevapları TUNA Yayıncılık

Bu konu admin tarafından 1 sene önce açıldı, 2689 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
admin
Üyelik Zamanı: 1 ay önce
Konu Sayısı: 1394
Yanıt Sayısı: 0
1 sene önce

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları TUNA Yayıncılık 1. Ünite Gezegenimizi Tanıyalım – DÜNYA’NIN ŞEKLİ

Konudaki kırmızı yazılar soruları, yeşil yazılar cevapları temsil eder.


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları TUNA Yayıncılık

DÜNYA’NIN ŞEKLİ

A) Dünya’nın Şeklini Öğrenelim

Elif Öğretmen’in sorusunu nasıl cevaplarsınız?

Cevap : Elif Öğretmenin sormuş olduğu sorunun cevabı en solda bulunan şekli göstererek cevaplardım. Çünkü Dünyamız Yanlardan şiş ve üstlerden basık bir şekle sahiptir. Elif Öğretmenin sorusunun cevabı en solda bulunan şekildir.


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları Anadol Yayıncılık

Araştıralım, Öğrenelim

Genel Ağ, kitap, dergi gibi çeşitli kaynaklardan Dünya’nın şekliyle ilgili geçmişte öne sürülen görüşleri araştıralım. Elde ettiğimiz bilgileri görsellerle destekleyerek bir poster hazırlayalım. Posteri arkadaşlarımıza sunalım.

Cevap : Geçmişte dünyamızın şekli ile ilgili bir çok teori öne sürülmüştür. Bunlardan bir çoğu o zamanın teknolojilerine göre öne sürülmüş olan düşünce ve fikirlerdir. Geçmişte insanlar dünyamızı düz bir tepsiye benzetmiştir. Bunun yanı sıra denizlerin bir mesafeden sonra boşluğa döküldüğüne inanmaktaydılar.


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları TUNA Yayıncılık

1. BÖLÜM DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Deniz kenarındaki bir kişi kıyıya yaklaşan geminin önce direğini görür. Sonra geminin gövdesini ve gemi karaya yaklaşınca da geminin tamamını görür. Bu olay yukarıdaki görsellerde sırayla gösterilmiştir. Bu gözlemin Dünya’nın şeklinin küreye benzediğini kanıtlayıp kanıtlamayacağını arkadaşlarınızla tartışınız. Düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.

Cevap : Bu görsel bize dünyamızın yuvarlak bir yapıya sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Eğer dünya yuvarlak değilde düz olsaydı gemiyi sürekli görürdük. Lakin Dünyamız yuvarlak olduğu için tekne uzaklaştıkça görmemiz imkansızlaşır.

Aşağıda görseli verilen elmayı Dünya olarak düşününüz. Elmanın numaralandırılarak verilen kısımlarını temsil ettiği katman isimleri ile eşleştiriniz.,

Cevap : 


3. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları TUNA Yayıncılık

Aşağıda bazı eski uygarlıkların isimleri ve bu uygarlıkların Dünya’nın şekli ile ilgili görüşleri verilmiştir. Bu görüşlerin hangi uygarlık tarafından öne sürüldüğünü verilen numaraları kullanarak belirleyiniz.

MAYALAR —> Dünya, etrafını bir nehrin çevrelediği tepsi biçiminde kara parçasıdır. 

ESKİ HİNTLİLER —>Dünya, dört filin sırtında taşınan yarım küre biçimindedir.

ESKİ MISIRLILAR —> Dünya düz ve dikdörtgen biçimindedir. 

İLK YUNAN DÜŞÜNÜRLER –> Dünya gölde yüzen dev bir timsahtır. 


2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı Ders Kitabı Ve Cevapları

2019 – 2020 Eğitim Yılına Ait Diğer Ders ve Çalışma Kitaplarına Hemen Üstteki Yazıya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz. Duygu ve Düşüncelerinizi Yorumlar Kısmında Paylaşabilirsiniz.


 

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf TUNA Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anonim
Tekneyi göremememiz hava ile alakalı da olabilir sadece dünyanın yuvarlaklığıyla alakalı değil.Gözün de bir görme mesafesi var ve hava bulutlu olunca bu daha da kısalır.Bence böyle de düşünmek lazım dünyanın yuvarlak olması başka şekilde açıklanmalı
Konuya Bir Cevap Yazın

Son Yazılar

  • 3 Kayıtlı Üye
  • Son Üye admin